Leekkuulidest süüdatud kodust seitsmeaastasena Saksamaale

1944. aasta sügis Sõrves. Lahingumüra läheneb poolsaare küladele. Läbara külas oma kodutalu õuel ringi silkav seitsmeaastane Endla Toomsalu ei oska sõjakoledusi ette näha. Ja siis see juhtub. Toomsalude kodumaja süütavad leekkuulid.

VIISTEIST AASTAT RAEKOJAS: 15. augustil saab Endla Saaretalul Kuressaare raekoja puhastusteenindaja ametis täis 15. aastaring. Siin on ta koos lapselapselaps Gretteniga.
IRINA MÄGI


“Maja põles. Hädavaevu saime toast välja. Läbi metsa, nii otse, kui vähegi saime, jooksime Hänga külla vanaema juurde,” meenutab tänavu jaanuaris 80-aastaseks saanud Endla, praeguse perenimega Saaretalu.

Proua Endla mäletab 73 aasta taguseid sõjasündmusi selgesti. Kolm päeva pärast kodumaja põlemist sõitsid nende Hänga külla suured kongiga autod. Saksa sõdurid kamandasid sõrulased autodele, aga ei öelnud, kuhu neid viiakse.

Toomsalu perest tuli reis tundmatusse ette võtta peale Endla veel tema emal ja vennal. “Minu üks vend oli Pöidel. Temal jäid sõjakoledused kodukohas nägemata. Sõrve otsa külad tehti inimestest puhtaks. Meid sõidutati Sääre sadamasse, mitte Mõntu, kuhu enamik saatusekaaslasi viidi,” räägib Endla.

Meritsi teekonda Endla hästi ei mäleta, küll aga paika, kuhu neid viidi. “Kui olime laevalt maale astunud, käsutati meid puudekuuri meenutavasse hoonesse. Seal oli väga külm. Nälg kimbutas kogu aeg. Peedi- ja naerisupi lõhn on mul siiani ninas,” tuleb Endlal meelde laagris kogetu…

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest…

Print Friendly, PDF & Email