Karala küla kokkutulekul tehti kingitus EV 100-le


24. juunil toimus Karala küla kuues kokkutulek. Ettevalmistused kokkutulekuks olid seekord suuremad, sest mõeldud sai nii lastele, meie küla jätkusuutlikule tulevikule, kui ka olnule, Karala koolile ja koolijuhataja Sergo Ruumetile. Lastele mõeldes valmis omanäoline mänguväljak kiikede ja laevaga, mille küljes kaks liurada – liumägi ja -toru. Eelnevalt oleme istutanud mänguväljaku juurde tulevikupuu tuhkpihlaka, mille õitsemist ja vilju lapsed oma eluteel näha saavad.

Karala kool oleks sel aastal saanud 90-aastaseks. Kool suleti 1966.aastal, 1993.a. lammutati täielikult.

Mälestusi koolist hoiame nüüd Karala külamajas. Kooli mälestamiseks püstitasime väikese sümboolse tuuliku, mille sättisime veskikivile. Miks just tuulik? Aga sellepärast, et koolist lahkudes soovitakse elluastujatele tuult tiibadesse. Kooliaegu meenutas Karala küla laululooja Einvald Nõulik Peedu talust.

Karala kooli õpetaja ja koolijuhi Sergo Ruumeti sünnist möödub sel aastal 120 aastat. Temale avasime mälestuspingi, kuhu saavad Karala koolis käinud tulla istuma ja oma kooliõpetajat meenutama. Kahjuks neid inimesi enam eriti palju ei ole, kuid mälestuste hoidmiseks on ikkagi kohustus kogukonnal, kus elu ja tegevus toimus. Mälestuspingi avas Sergo Ruumeti sugulane Aldur Ruumet.

Laste mänguväljaku avamisega, tuuliku ja mälestuspingi püstitamisega tegimegi kingituse Eesti Vabariigi juubeliks. Saaremaalt on see esimene kingitus oma kodumaale. EV 100 programm algas käesoleva aasta aprillist, mil möödus 100 aastat eestlaste asualade ühendamisest, ning lõpeb veebruaris 2020, mil täitub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest. Selles vahemikus saavad külad ja kogukonnad teha kingitusi oma riigile. Vastutasuks saime seinaplaadi, millel kiri EV 100 Karalas, 24.06.2017. Seinaplaadi kinnitasime Karala külamaja seinale, mis jääb meenutama meie küla püsikute ja suvikute püsiväärtuse loomise kingiideed.

Kokkutuleku kultuuriprogrammi ilmestas omanäoline väntoreliansambel Tartust laulja Elisabethi ja  orelimängija Ingridiga. Eriline on, et muusika on salvestatud perforeeritud paberlindile ja oreli käivitamiseks kasutatakse vänta. Repertuaar oli väga mitmekesine – alates klassikalisest muusikast rokklaulude ja tantsumuusikani. Veel esinesid Lümanda segarahvatantsurühm Rummaja Ulvi Põllu juhendamisel ja kohalikud laululapsed Linda ja Mia. Lastega tegeles Pipi ja kõik soovijad said omale huvitavaid näomaalinguid teha. Kokkutuleku supiks oli värskekapsasupp Liliani pirukatega.Õhtust tantsumuusikat mängis Ly Kättmann Pärnust. 

Karala külaselts tänab kohalikku omaalgatuse programmi, Lääne-Saare valda ja paljusid kogukonna annetajaid ja vabatahtliku töö teostajaid enne kokkutulekut, samuti kokkutulekust osavõtjaid. Läbi hoolimise, vastastikuse abivalmiduse, märkamise ja tänutunde elame me väikeses rannakülas Karalas.

Olete oodatud märkama meie tehtut!

Kaja Juulik

Print Friendly, PDF & Email