Eelmised nelikud sündisid Saaremaal (1)

9. juulil sündisid Ida-Tallinna keskhaiglas selle sajandi esimesed nelikud – eelmised nelikud tulid aga ilmale rohkem kui poole sajandi eest Kuressaares.

Saaremaa nelikud sündisid 27. juunil 1958 – kaks poissi ja kaks tüdrukut.

“Kõige noorem, tüdruklaps, sündis surnuna,” märkis mitmikute vanem õde Anne Tiitson.

Nelikute sünd oli suur üllatus nii perele kui ka imeasi haigla töötajate silmis.

“Ema ei olnud enne arsti juures käinud, kui sünnituslaua peale läks,” ütles Tiitson. “Kogu haigla aga jooksis kokku, sest lapsi aina tuli ja tuli ning sünnitus venis väga pikaks.”

Kuna maal elanud perel oli tollal väga raske toime tulla – kehtis talongisüsteem ja kõiki asju sai osta jaokaupa – kasvasid mu vennad ja õde kolm esimest eluaastat lastekodus,” rääkis Tiitson.
“Kui vanemad nad koju tõid, olin viiene,” mäletab Tiitson. “Kui nad koju toodi, kisasid nad palju ja kartsid kõiki ja kõike. Kuna pidin neid kantseldama hakkama, võin öelda, et mu lapsepõlv lõppeski peaaegu siis, kui olin viiene.”

Tiitsoni sõnul on nelikutest praegu alles vaid ta noorem õde. “Mõlemad vennad on praeguseks surnud, üks kolmekümneselt vähki ja teine neljakümneaastaselt,” lausus Tiitson.

Lastest tehtud foto jõudis 1958. aasta 23. oktoobri «Kommunismi Ehitaja» esiküljele. “Üks tütardest ei jäänud elama, teine tütar ja kaks poega on aga elujõulised,” kirjutati ajalehes ligi nelja kuu vanuste laste kohta. Eesti Rahvusraamatukogu / Postimees

Print Friendly, PDF & Email