Kuressaare valvelasteaeda on tänavu registreeritud koguni 150 last, ent linnavalitsuse kinnitusel on rühmade nimekirjade koostamisel arvestatud, et korraga kohalviibivate mudilaste arv ei kasvaks normist suuremaks.
“Lasteaiarühma võib kuuluda maksimaalselt 24 last,” ütles üks valvelasteaias käiva lapse ema Kristel (nimi naise palvel muudetud – toim). “Kuidas saab aga Kuressaare suvise valvelasteaia, Pargi lasteaia rühma nimekirja kuuluda korraga 38 last? Rühmade nimekirjad on lasteaias seinal, igaüks võib lugeda.”
Kristeli sõnul on ta näinud kolme rühma nimekirja – igasse rühma on kirja pandud 38 last.
“Kas tõesti peaks nii suure laste arvuga hakkama saama sama väike õpetajate arv, mis tavasuurusega rühma puhul – kaks õpetajat ja õpetaja abi?” küsis Kristel. “Rohkem õpetajaid vähemalt mina oma lapse rühmas näinud ei ole.”
Avati viis rühma
Kristeli sõnul mõistab ta, et nii suurele lastehulgale ei saagi jätkuda kappe oma rõivaste ja asjade hoidmiseks ning nad peavad neid kappe kahe peale jagama. “Osa lapsi peavad kõiki oma asju hoidma sellistes suurtes musta värvi kandilistes plastikkaussides, nagu neid kauplustes salatite hoidmiseks kasutatakse,” kirjeldas Kristel lasteaias nähtut.
Naine möönis, et seni on tema lapse rühmas käivate mudilaste arv jäänud rühma tavasuuruse piiresse. “Näiteks eile ja üleeile (esmaspäeval ja teisipäeval – toim) oli mu lapse rühmas kohal 21 last,” märkis Kristel. “Kuidas saab linn aga garanteerida, et seda maksimumi – kõiki 38 last, kes rühma nimestikus kirjas, korraga lasteaeda ei tule?”
Kristel leidis, et kui kõik nimekirja kuuluvad lapsed korraga kohale tuleks, ei jätkuks neile voodikohti ega madratseid. Samuti poleks piisavalt toole ja laudu, et kõik lapsed korraga hommikusööki süüa saaksid, kuna praegu teevad nad seda oma rühmas.
“Kui linn teadis, et valvelasteaeda vajab kohta nii palju lapsi, kas poleks saanud siis moodustada rohkem rühmasid?” küsis Kristel. “Või siis määrata valvelasteaiaks mõne teise lasteaia, kus ruumi rohkem ja tingimused paremad. Ja kui tänavuse valvelasteaia personal peab tingimata olema just Pargi lasteaia oma, kuna on nende kord, kas nad tõesti ei saaks töötada teises majas?”
“Kuressaare linnas on suvisel perioodil lasteaedade kollektiivpuhkuste ajaks tööl üks valvelasteaed ning tavapäraselt on selleks mitte üks konkreetne maja, vaid valvelasteaia kord liigub majast majja,” põhjendas linnavalitsuse haridusnõunik Õilme Salumäe, lisades, et tänavu on järg Pargi lasteaia käes, kus valvelasteaiaks on avatud viis rühma ehk kogu maja.
“Laste ohutuse ja järelevalve tagamiseks on oluline personali töökorraldus, mis arvestab laste ja täiskasvanute arvu tegelikku suhet,” rääkis haridusnõunik.
Salumäe sõnul on tänavu valvelasteaeda registreeritud 150 last. “See on viimaste aastate rekordarv,” lausus ta. Varasematel aastatel on lapsevanemad kohta soovinud 120-130 mudilasele.
Kõik ei tule kohale
Salumäe sõnul kajastab registreeritud laste arv siiski laste üldarvu. “Lasteaiakohta üheaegselt vajavate laste arv on sellest oluliselt väiksem,” selgitas haridusnõunik. “Valvelasteaia kohta broneerides tuli lapsevanemal täpsustada ka konkreetsed päevad, mil lapsele kohta vajatakse.”
Salumäe kinnitusel ongi laste rühmadesse jaotamisel arvestatud sellega, et kõik ühe rühma nimekirja arvatud lapsed ei oleks kohal üheaegselt, vaid 20-24 last korraga.
“Osadel lastel saab registreeritud periood läbi ja siis tulevad uued, kel kohta vaja on,” tähendas haridusnõunik.
Ehkki valvelasteaia kohta broneerides tuli vanemal täpsustada ka konkreetsed päevad ning tasuda vastavalt sellele ka toiduraha osaline ettemaks, tõdes Salumäe, et prognoos ja tegelikkus on paraku täiesti erinevad.
“Prognoosi järgi pidi valvelasteaeda tulema esimesel nädalal 124 last, aga tegelikult tuli 65,” tõi ta näite. “Teisel nädalal prognoosisime 133 tulijat, aga kohale saabus 94 last. Seega praegu jätkub valvelasteaias lastele kohti ja muretsema ei pea ka laste järelevalve pärast,” kinnitas Salumäe.
Pargi lasteaia direktor Riina Saare sõnul tekib tal seoses laste suveks valvelasteaeda toomisega küsimus, millal vanemad lastel puhata lasevad.
“Mõni laps on käinud kogu õppeaasta hommikust õhtuni lasteaias, sageli on lapse päev pikem kui ema-isa tööpäev,” tõdes ta. “Valvelasteaia puhul näeme aga, et laps käib lasteaias ka kogu suve. Millal laps siis puhkab?”
Täiesti uskumatu suhtumine! Et millal laps siis puhkab? Aga kuhu vanem oma lapse siis panema peaks kui peab ise tööl käima? Puhkust ju ainult paat nädalat suvel enamusel inimestel aga eeldus on et kõigil on suvi vaba. Tehke siis lapsevanematel ka suvi vabaks ja pole probleemi et laps ei saa puhata. Praegune süsteem on ikka väga kitsarinnaline ja siis veel targutavad ka!
Aga oodake kui üks suur vald siis saavad ka maalt lapsed valvelasteaeda tulla :) hetkel pean otsima abi mujalt kuna maal ei ole valvelasteaeda!!!!
tõepoolest, muuta tuleb töölepinguseadust, mis oravad tegid – sellega eesti rahvas orjastati,
inimesed peavad töötama-töötama-töötama ja haigusleht peaks ka esimesest päevast 100 % olema, et inimene saaks haige olla
me hävitame oma rahvast sellise suhtumisega
Tõesti, kui keegi arvab, et ma oma lapse lihtsalt lustist suvelasteaeda viin, et ise randa päevitama minna, siis mõelge uuesti. Ei ole vaja iga jumala päev meelde tuletada, milline rongaema ma olen. Niigi tunnen end süüdi. Aga… suvi on Saaremaal ainuke aastaaeg, kus on tõesti tööd. Puhkust saadakse ainult väga piiratud ajal ja niigi pered ei saa kõik koos puhata, sest puhatakse kordamööda. Lapsed puhkavad siis kui vanemadki – veebruaris, oktoobris jne. Kõik vanemad ei tööta kahjuks koolis või lasteaias õpetajatena, et saaksid terve suve puhkust endale lubada. Vanaemad-isad töötavad samamoodi. Ja viieaastast üksi koju ju ka ei jäta. Aga kui pakute välja töötava süsteemi, et ma ei oleks sunnitud oma last suvelasteaeda viima, siis ma olen esimene selle ukse taga oma lapsega ja ma eeldan, et kõik teised ka.
Kust on tulnud mõte lasteaiad suvel kinni panna. Probleem on tegelikult väga suur. Vallajuhid ja lasteaiad probleemi mõistagi ei näe – nendel ju puhkus suvel. Kuid lapsevanem töötab ja vanavanem töötab tänapäeval samuti. Tuletan meelde, et töötavad lapsevanemad ja vanavanemad maksavad riigimakse. Aga teenus? Praegu palkavad töötavad vanemad lapsehoidjaid, kelle hoolde oma võsukesed jätta. On see tõesti normaalne? Ja veel, kust võetakse õigus töötavaid lapsevanemaid mugavuses süüdistada.
Töötavad vallavanemad probleemi ei adu, sest nende targal juhtimisel on lasteaia pedagoogide puhkust pikendatud kooliõpetajate puhkusega võrdseks pikkuseks, st 56 päevaseks.Lasteaiajuhid aga leiavad, et kõik töötajad peavad selle pika puhkuse ühel ajal kätte saama. Maal ei liigu suvel koolitransport ja kogu asjaolusid vaagides ongi rahaline kokkuhoid missugune. Seadus aga ütleb, et kohalik omavalitsus peab korraldama seda teenust vahepausita, sest riik vajab töökäsi. Kedagi ei huvita, et enamikul töötajatest kestab puhkus vaid 28 päeva. Puhas mõistmatus ja korraldamatus nii vallavanemate kui lasteaiajuhtide poolt. Saab ka paindlikumalt ja arvestavamalt, kui ainult tahetakae.
Salumäe kinnitusel ongi laste rühmadesse jaotamisel arvestatud sellega, et kõik ühe rühma nimekirja arvatud lapsed ei oleks kohal üheaegselt, vaid 20-24 last korraga.
Teisel nädalal prognoosisime 133 tulijat, aga kohale saabus 94 last.
Kui prognoositavate arv 133 jagada 5 rühma peale, siis tuleb rühma laste arvuks 26,6, mis on ju ikkagi rohkem kui eelpool öeldud 20-24 last! See teeb 26 või 27 last rühma kohta.
Mis lollus see on, et lasteaiad suviti kinni on?
Tõesti, see teema hakkab juba väsitama. Kõik me tahaks suvel puhata ja lastega koos aega veeta. Aga palun, tehke siis emadele 3 kuud vabaks. Kahjuks see on ilmvõimatu. Iga täie mõistusega inimene jätab lapse koju, kui endal on puhkus. Vaevalt tõesti, et ise puhatakse ja lapsed lasteaeda suvel viiakse. Vähe sellest, siis ka sügisest kevadeni korrutatakse lasteaias õpetajate poolt, et tehke lapsele aga vabu päevi ja võimalusel mitte teda 8-17ni lasteaias iga päev hoida. Jah, hea meelega, aga saage aru see ei ole võimalik.
Ei tea mis ajast see lasteaednike puhuks nii pikaks sai? Ikka 42 päeva oli.
Lisaks noolib riik veel lapsehoidja tasudelt makse, see tähendab veel rohkem lapsi valvelasteaeda.
Lasteaia laps ei saa üksi kodus olla, ning miinimumpalka mida ema ise teenib, peab ta ka lapsehoidjale maksa; varsti siis lapsehoidjale veel maksud ka juurde.
Põhjusega on vaja tegeleda(ja see algab seadustest mis võimaldavad vanematel lastega koos olla), mitte vanemaid süüdistada igal sammul.
Ka lasteaiad peaksid olema suvel kõik korralikult lahti. Päris kindlasti on lapsel parem olla enda harjumuspärases rühmas, kui ajalehe kuulutuse järgi palgatud lapsehoidjaga.
Direktriss võiks tuure maha võtta, elab nagu teises maailmas ja ei tea, mis kohalikul tööturul toimub!
Piinlik.
Oioi, kahjuks minu lapse õpetaja ei ole küll kursis, et ei olegi tulemas kordagi 38 last korraga. Iga päev loodab lihtsalt, et ehk ei tule. Kui kõik ikkagi on nii hästi planeeritud nagu ametnikud räägivad, siis planeerige sisse ka õpetajate teavituse, saavad nemad ka stressi vaba(ma)lt tööd teha!!!!!
Aga selliselt prognoosides, et lapsi nagunii ei tule niipalju – saaks ju päris mitu maksumaksja raha kokku hoida. Paneme sügisest 1he lasteaia kinni ja teiste aedade rühmad suuremaks… nagunii ei tule ju kõik kohale. Koondame 1he lasteaia töötajad ja hoone müüme sahkermahkeriga mõnele linnavalitsuse “ärimehele” ja kaagutame meedias kui hästi linn teinud on.
Mitmetes lasteaedades on kasvatajate puhkus juba 56 päeva. KOV võib kinnitada lasteaia juhataja ettepanekul pikema puhkuse.Uuri asja!