Sõrve tuletorn tahetakse avada külastajatele riigi sünnipäevaks (1)

Sõrve tuletorn on kindlasti Saaremaa turismi üks pärleid.
SANDER ILVEST

Sõrve tuletorni, mis plaanitakse avada järgmisel aastal, võib hooaja jooksul oodata hinnanguliselt 10 000 külastust.

“90 protsenti siin käijatest küsib torni pääsemise kohta,” kinnitas MTÜ Sõrve Tuletorn juht ja säärel tuletornilinnakut arendav Andro Roosileht.

Sõrve tuletorn on kindlasti Saaremaa turismi üks pärleid, mida ei ole siiani suudetud avada. Seda peamiselt turvalisuse puudumise tõttu. MTÜ Sõrve Tuletorn esitas rahataotluse ka EAS-ile, kust loodetakse saada pea 68 000 eurot vajaminevast 80 000-st. Sellest peaks turvalisuse kindlustamiseks ja tornile värskema väljanägemise andmiseks piisama.

Piirkonna konkurentsivõime tugevdamise kaheksast maakondlikust projektist on Sõrve projektile küsitud summa kõige tagasihoidlikum, mis tuleb neile kindlasti vaid kasuks.

Hoolimata sellest, kas piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest raha saadakse, soovib MTÜ Sõrve Tuletorn Läänemere kõrgeima tuletorni avada igal juhul. “Raha saamisest sõltub see, kui palju me tornis midagi teha saame,” märkis Roosileht. Minimaalsed turvanõuded tuleb torni avamiseks täita igal juhul.

Tuletorni turvaliseks muutmiseks tellitud projekti kohaselt tuleb ümber ehitada treppide käsipuud ja lisada metallist turvavõrgud. Tugevdama peab trepikonstruktsioone ning ka 45 meetri kõrgusel asuv välisrõdu tuleb piirata turvavõrguga ja paigaldada videovalve.

“Järgmisel aastal sooviksime igal juhul avada,” kinnitas Andro Roosileht, viidates, et EV 100 raames võiks maailmalõpuks kutsutud paigas asuv maamärk avatud saada. Torni valdaja veeteede amet on praegu ette valmistamas rendilepingut.

Saaremaal ei ole praegu ühtegi avatud tuletorni. Hiiumaal on neid kogunisti kolm. Lisaks on avatud ka Ruhnu, Suurupi, Pakri, Vormsi ja Kihnu tuletorn.


Sõrve tuletorn

Aastal 1646 laskis Liivimaa kindralkuberner Gabriel Oxenstierna ehitada Sõrve poolsaare tipus asuvale väikesele saarele algelise tuletorni – tulepaagi. Sügistormid näitasid, et tulepaagi asukohaks valitud väikesaar ei sobi ja tulepaak koliti ümber Sõrve poolsaare tippu. 1770. aastal püstitati sinna kivitorn, mis hävis II maailmasõjas.

Praegune kooniline monoliitbetoonist tuletorn püstitati 1960. aastal. Ohutuse kaalutlustel külastajaid praegu torni ei lasta. Sõrve tuletorni kõrgus jalamist on 52 meetrit, merepinnast 53 meetrit.

www.visitestonia.ee

Print Friendly, PDF & Email