Kingitud puuistikud said mulda

Märtsi algul kuulutas linnavalitsus “Kauni kodu” konkursi 40. toimumisaasta puhul välja istikute kinkimise kampaania. Aprilli lõpuks oli soovi avaldanud 15 kinnistuomanikku, sh ka mitmed kortermajad. Puu valiku osas andis soovitusi haljastusspetsialist, arvestades piirkonna omapära ja kinnistu suurust.

Nii sai linna kinnistutele kasvama 18 puud, mis ei ole kogu linna mõistes küll väga suur number, aga on siiski oluline, eriti nende kinnistute jaoks, kus puud sirgumas. Puuliikidest on esindatud hõbevaher, jalakas, suurelehine pärn, serbia kuusk ja pooppuu. Puud istutati linna 11 tänavale, Vallimaa tänaval kahele erinevale kinnistule ja Ida tänaval soovis kinnistuomanik istutada oma õue neli puud.

Et puud saaksid õige stardi ning kasvada suureks ja ilusaks, on aga vaja teada mitmeid tähtsaid nippe: kuidas istutada, kasta, toestada ja siduda. Selleks korraldati näidisistutamine, kuhu olid oodatud kõik istutamistehnikast huvitatud inimesed. Päeva raames sai Lootsi 1 kinnistu piirile kasvama kaks kaunist suurelehise pärna “Fastigiata” istikut, mille eest soovib hoolt kanda Lootsi 1 vastne kinnistuomanik.

Kuidas puud õigesti istutada? Istutusauk peab olema istiku mullapallist 1,5 korda suurem ja natuke sügavam ning auku valada vähemalt 50 liitrit vett. Kui taim on jäänud pikaks ajaks väiksesse potti, haruta keerdjuured kindlasti lahti ja suuna laiali. Augu põhi vormi keskelt kõrgemaks ning tihenda, et vältida puu vajumist. Jälgi istutussügavust – puu juurekael peab jääma mulla või muru piirile. Viimistle istutusauk maapinnaga tasaseks, kuid kujunda selle ümber vee kinnihoidmiseks vall. Enne istutuskoha lõplikku viimistlemist kasta puud 50-100 liitri veega, seda ka vihmaperioodil. Kõik üle 150 cm kõrgused lehtpuud ning üle 100 cm kõrgused okaspuud tuleb pärast istutamist kindlasti toestada.

Katrin Reinhold,
heakorra- ja haljastusspetsialist

Print Friendly, PDF & Email