Carl Bulla fotode näitus Kuressaare linnuses

Täna kell 16 avatakse Kuressaare linnuse peakorruse saalis Carl Bulla fotode näitus, mille on kokku seadnud Carl Bulla nimeline ajaloolise fotograafia fond Peterburist. Näituse eksponeerimist linnuses toetas Kuressaare linnavalitsus. Näitus jääb avatuks 5. juunini.

FOTO: Saarema muuseum

Carl Oswald Bulla (26. veebruar 1855 Preisimaa – 28. november 1929 Jämaja) oli Sileesia sakslasest peamiselt Venemaal ja elu lõpupoole ka Eestis tegutsenud päevapiltnik, kes pälvis imperaatorliku fotograafi tiitli.

Bulla jäädvustas sadadel tuhandetel fotodel Vene keisriperekonda, maailmalinna Peterburi, aga ka pisikest Sõrve säärt, olles seega kahtlemata ka kuulsaim Saaremaal tegutsenud fotograaf. Eesti vastu hakkas fotograaf huvi tundma tänu oma kolmandale ja ühtlasi ka viimasele naisele Christine Juliane Keselbergile, kes oli pärit Sõrvest Iide külast Nõmme talust.

Christine oli sattunud Carl Bulla ateljeesse valmistööde laialivedajaks. Nad abiellusid 1904. aasta paiku ja lasid ehitada Iide külla kahekorruselise torniga maja, mille peaukse varikatust ehib plekist draakonikujutis tänaseni.

Algul suvemajaks mõeldud elamine sai Bullade päriskoduks aastal 1918. Saaremaal elades pani Carl Bulla peamist rõhku rahvariiete ja vanade traditsiooniliste talutööde jäädvustamisele, kuid pildistas ka kirikuid ja seal leidunud kunstiväärtusi.

2005. aastal asutati Peterburis tema auks Carl Bulla nimeline ajaloolise fotograafia fond. Fondi rahastuse abiga taastati Bulla ateljee sisemus Peterburis, püstitati ausammas ja mälestustahvel Nevski prospektil. Kõige selle eestvedaja on olnud fondi president Valentin Elbek, kes pälvis aasta alguses Saare maakonna teenetemärgi. Nüüdseks on fondi toel taastatud Carl Bulla ja tema Sõrvest Iide külast pärit kolmanda naise Christine Juliane Keselbergi hauakivi Jämaja kalmistul. Koostöös sõrulastega on plaanis Bulla kunagisse kodumajja muuseum rajada.

Anna-Liisa Õispuu,
Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja

Print Friendly, PDF & Email