Südamekuu kutsub liikuma ja suhkruga piiri pidama

Tervise Arengu Instituudi eestvedamisel on taas alanud südamekuu. Aprilli jooksul toimuvad üle Eesti liikumisüritused, et meelde tuletada, kui oluline on südametervise hoidmiseks regulaarselt liikuda ning et südame-veresoonkonnahaigusi saab ennetada tervisliku elustiiliga. Sel aastal juhime ka tähelepanu lisatud suhkru liigsele tarvitamisele.

Südamekuu on välja kasvanud südamenädala traditsioonist, mis sai alguse juba 24 aastat tagasi.

Kardioloog Margus Viigimaa sõnul on lisatud suhkrute liigne tarbimine muutunud arvestatavaks terviseriskiks, kui võtta arvesse erinevaid südant kahjustavaid aspekte, nagu ülekaalulisus, kõrgvererõhutõbi, metaboolne sündroom ja 2. tüüpi diabeet.

“Liigne saadud energia (olgu see siis liigselt tarbitud lisatud suhkrutest, rasvadest või valkudest) ja vähene liikumine koos viivad varem või hiljem kehakaalu tõusuni. Arvukad uuringud on näidanud, et kehakaalu tõus tõstab vererõhu väärtusi, suurendab nn halva kolesterooli ja vähendab hea kolesterooli sisaldust veres. Kui suhkru ainevahetus on mingil põhjusel häiritud, näiteks organism ei suuda enam toota piisavalt insuliini vm ja glükoosi tase veres on ka söögi vaheaegadel soovitatust kõrgem, siis see omakorda hakkab kahjustama veresoonte seinu ja mitmeid elutähtsaid elundeid,” ütleb Viigimaa.

Lisatud suhkrutest saadav energia ei tohiks ületada 10 protsenti kogu päevasest soovituslikust toiduenergiast. Näiteks keskmine täiskasvanud naine, kelle energiavajadus on 2000 kcal, ei tohiks lisatud suhkruid tarbida rohkem kui 50 grammi päevas. Kuid täiskasvanud söövad päevas keskmiselt kaks ning lapsed ja teismelised 3–4 korda rohkem magusat, kui on soovituslik.

Kuigi südame-veresoonkonnahaigused on Eestis esmane suremuse ja üks peamisi haigestumise põhjustajaid, on suremus südamehaigustesse, eriti südame isheemiatõvesse, pidevalt vähenenud. Tervise Arengu Instituudi surma põhjuste registri andmetel oli 2015. aastal üle poole kõikidest surmadest ehk 8055 surma põhjustatud vereringeelundite haigustest, mis viisid meie seast 3190 meest ja 4865 naist. See teeb 100 000 elaniku kohta 323 juhtu. Võrdluseks, 2000. aastal oli see näitaja 559 juhtu.

Print Friendly, PDF & Email