Hädaga pidavat vanakurat kärbseidki sööma. Omamoodi on hädas ka Kuressaare linnavalitsus – tulevasi koolijütse on rohkem kui uute õppurite jaoks praegustes koolimajades ruumi. Kas see mure aga tõesti nii suur on, et lapsi linnast Aste kooli vedama hakata, nagu linnavolinik Anton Teras välja pakkunud on?
Tõsi – kui osa lapsi käib maalt linnas koolis, miks ei võiks asi ka vastupidi toimuda – linnalapsed maakooli minna?
Tänapäeval polevat see kümmekond kilomeetrit ju enam mingi eriline vahemaa.
Pealegi – Aste koolimaja on uus ja ilus, ruumi seal jagub. Kindlasti ei ole ka sealsele õppetöö kvaliteedile midagi ette heita. Samas poleks lahendus, kus last igal hommikul maale kooli ja hiljem tagasi linna vedada tuleb, ilmselt see, mida oma võsukesele linnakoolikohta ihkavad vanemad silmas peavad.
Nüüd on linnavalitsusel ehk aeg mõni omaaegne otsus kiiremas korras kriitilise pilguga üle vaadata.
Minu poolest käigu peale Saaremaa maalaste poole Eesti lapsed Kuressaares koolis. Kui aga võimalik ja kooliruume jagub. Aga kui ikka hetkel võimalusi ei ole, siis ma ei ole nõus, et linnalaps peab selle pärast kannatama. Iga algklassilaps käigu koolis võimalikult kodu lähedal.
keegi ei pea oma riigis elades kannatama,
ei maalaps, linnalaps, vana inimene, noor inimene, mitte ükski MEIE inimene
Väidetavalt (ajakirjanduse andmetel) on esimesse klassi registreeitud 219 last. Loodav erakool (taas väidetavalt ja ajakirjanduse andmetel) võtab neist vastu 15. Munitsipaalkoolidele jääb 204. Vanalinna kooli tuleb 2 komplekti täituvusega 26 ehk kokku 52 last, SÜG-i 3 komplekti täituvusega 26 last ehk kokku 78 last. Mõlema kooli hoolekogud on normi tõstmiseks loa andnud. KG-le jääb 74 last. Normikohaselt saaks KG võtta 72 last. Seega üle on 2 last, kelle suhtes peab hoolekogu otsustama täituvuse suurenemise. Jah, lapsi võib kolimiste vms tõttu lisanduda, aga mõni võib ka koolipikenduse saada. Paar nüanssi veel – hariduslike erivajadustega laste klassi läheb igal aastal ka 2 – 3 last (see on lisaks kaheksale tavaklassile) ja 26 lapseni tõstetud klassitäituvus on Kuressaare linnas olnud juba 4 või 5 aastat, aga seda pole tegelikult kunagi hoolekogudega arutatud, sest hoolekogude tööperiood lõpeb enne, kui selgub esimesse klassi minevate laste arv.