Kauni emakeele kõla – näite-mängupäev Lümanda põhikoolis

RÕÕMSAD INIMESED: Lümanda kooli näitemängupere.
Sirje Lulla

Kolmanda õppeveerandi viimasel päeval võis Lümanda põhikooli koridorides näha ringi sagimas hiiri, karusid, põrsaid ja hunte, sportlasi, politseinikke, toatüdrukuid ja aednikke, vanamemmi ja vanataate, päikest, pilvi ja tuult ning paljusid teisi põnevaid tegelasi. Sobivat kostüümi koos vajalike aksessuaaridega kandsid pea kõik koolipere liikmed. Kõrvalejääjaid emakeelepäevale pühendatud näitemängupäevast ei olnud.

Kui huvijuht Reet Laht oli kõiki saali kogunenud asjaosalisi tervitanud ja edu soovinud, oligi üheksal klassitäiel õpilastel ja kahel õpetajatest koosneval näitetrupil aeg näidata, mida oli jõutud pikkade nädalate jooksul välja nuputada ja selgeks õppida. Valminud olid ka eriilmelised ja iga lavatükki hästi iseloomustavad kavalehed. Kogu toimetamist jälgis tähelepanelikult kohalekutsutud žürii koosseisus Aili Salong, Urve Vakker ja Andi Kuivjõgi.

Ja läkski lahti! Esimene õpetajate esitatud “Vanamemmed omavahel” oli iseloomulike ja meeldejäävate tegelaskujudega lustakas kohvikuvestlus, kus põhiteemaks probleemid lastelastega, sealhulgas nende arusaamatu keelekasutus. Margus Oopkauba lühinäidendi “Laulupeole!” oli I klassi lastele sobivaks sättinud klassijuhataja Anneli Saarela. Kooli kõige nooremad, kuid vaprad näitlejad kehastasid tublisid ametimehi, kelle kaasabil õnnestus tütarlaps Tiinal laulupeol osaleda.

II klassi näidendi “Hiire väimees” oli samanimelise eesti muinasjutu ainetel lavale seadnud klassijuhataja Terje Kaskmäe. Sobiliku väimehe õnnelikult lõppenud otsinguid elavdasid teksti pikitud laulu- ja tantsunumbrid. III klassi lavalugu, Heljo Rammo “Kaks lugu makiga”, koosneski kahest loost. Need olid pärit ajast, mil lapsed kandsid pioneerirätte ja koolivormi ning tekitasid seetõttu mõnusat nostalgiat ja äratundmisrõõmu.

Vaimukad näidendid

“Ahastamapanev asi” ja “Uus laine” olid seotud maki ja muusikaga, lavale seadnud õpetaja Tiio Penu. IV klass oli oma etteaste “Mütsid” määratlenud kui segadust tekitava komöödia ühes vaatuses. Nii teksti autor kui ka lavastaja oli klassijuhataja Kairit Kiisla. Vaimukas tekst, huvitav lavastus, sealhulgas nukunäidendi elementide kasutamine ja lustakas näitlemine pakkusid igati vahva versiooni erinevate mütside elukäigust ja võimalikest keerdkäikudest.

Pärast väikest vaheaega jõudis järg vanemate klassideni. Aino Pervik on rahvaluule ainetel kirjutanud “Põrsakeste maja“, mille V klass lavastas ühistööna koos klassijuhataja Reet Lahega. Jutustaja, hundi ja põrsakeste kõrval oli huvitav leid neli abimeest, kes lavastusele igati kaasa aitasid. Ka VI klass oli ainest ammutanud vanade heade lugude varasalvest. Tiina Rebase versioon muinasjutust “Naeris” oli tänapäeva toodud, loost ei puudunud mobiiltelefonid ega limusiin, mis oli saalis nutikalt asendatud sobilikuma sõiduriistaga.

Asta Hiiesalu “Luule puudutus” VII klassi esituses pakkus vaheldust ja puudutas küll. Kuigi lavastus oli tegevuse mõttes staatiline, olid seda kõnekamad esitatud tekstid. Mõlemad tükid oli aidanud lavale seada klassijuhataja Tiina Niit. VIII ja IX klass olid jõud ühendanud ja esitasid Heljo Männi “Ühel koolipäeval”. Kui laval on korraga 11 noort inimest, on hea tulemuse saavutamiseks tähtis ühistöö ja küünarnukitunne, mida aitasid luua klassijuhataja Pille Jõgi lavastajana ja lapsevanem Aive Vanin kostüümide valmistajana. Päeva viimane etteaste, Miia Tuvikese kokku seatud ja Kairit Kiisla mugandatud näidend “Kakuke”, mille esitas teine õpetajatest koosnev näitetrupp, oli hoogne ja õpetliku sisuga ning pani näitemängupäevale väärika punkti.

Tunnustus kõigile

Kõik etteasted nähtud, oli aeg tagasisideks ja kokkuvõtete tegemiseks žüriil, kes ei olnud kitsi kiidusõnadega, aga jagas ka heatahtlikku kriitikat ja nõuandeid edaspidiseks. Tunnustust väärib kogu koolipere, sest kõigile olid klassijuhatajad leidnud võimaluse laval olla ja ennast proovile panna. Näiteseltskonnad said kommikoti ja igast trupist tõsteti esile üks osatäitja. Näitlejapreemiad said Mia Maastik I kl, Elis Ignatovitš II kl, Friida Põld III kl, Karl Markus Kallas IV kl, Joosep Lonks V kl, Liisu Lilles VI kl, Sanna-Reesi Hoogand VII kl, Sander Lonks VIII–IX klassist ja Tiina Niit õpetajate trupist. Eripreemia sai õpetaja Kairit Kiisla kui autor, lavastaja, seadja ja näitleja.

Hästi ettevalmistatud, kogu kooliperet haarav ja igati nauditav näitemängupäev oli jõudnud finišisse. Väga väärikalt olid tähistatud nii emakeelepäev kui ka teatrikuu ning koolivaheaeg võis alata.
Aitäh kooliperele toreda elamuse eest!

Urve Vakker
Žürii liige

Print Friendly, PDF & Email