Väike-Roomassaare poolsaar vajab loomi

ENNE JA NÜÜD: Linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Katrin Koppel osutab merevaatele, mida nädala eest veel polnud.
Katrin Koppel ja Kristiina Maripuu.

Linnavalitsus otsustas Roomassaare poolsaare endiste karjamaade hooldamist alustada Väike-Roomassaare poolsaarest ehk endisest Weise heinamaast. Tänaseks on pea kogu roog niidetud ja liigirikkust ohustavad männid maha võetud. Üle pika aja võib staadioni taga seistes näha Punasekivi abajat koos seal askeldavate lindudega.

Et roog jõudsalt tagasi ei kasvaks, tuleb taimede kasvu pidevalt piirata. Roostiku niitmine igal aastal spetsiaalsete masinatega on kulukas ettevõtmine. Tunduvalt odavam on roogu vaos hoida loomade abil.

Loomad söövad ka heina kadakate vahelt, kus kasvab mitmeid kaitsealuseid liike, mis valgustingimuste paranedes saavad oma kasvuala suurendada. Peatselt kuulutataksegi välja enampakkumine eesmärgiga leida umbes 10-hektarilisele kinnistule maahooldaja, kelle ülesanne on loomade karjatamine alal maist oktoobrini. Loomade poolsaarel hoidmiseks rajatakse karjaaed koos väravate või pukkidega. Nii pääsevad kõik soovijad alale jalutama ja loodust nautima.

Endisel Roomassaare poolsaare rannakarjamaal, mis jääb Tuule 4 kinnistule, praegu hooldustöid linnavalitsuse algatusel ei tehta. Asjast huvitatud kodanikele on välja antud üks raieluba, mille kohaselt võivad nad ise kuni märtsi lõpuni seal lagedamatelt aladelt kadakaid ja mände maha võtta, arvestades 50-meetrist puhvertsooni ning säilitatavaid männikuid ja kadastikke.

Tuule 4 kinnistu edaspidine hooldus sõltub nii rahalistest võimalustest kui ka Väike-Roomassaare poolsaare hooldamisel saadud kogemusest. Seega on linnakodanike sellekohased arvamused väga oodatud.

Katrin Koppel

Print Friendly, PDF & Email