LUGEJA KÜSIB

Ostsin poest sinki, mida palusin müüjal viilutada. Viilutamisel lõikas müüja endale sõrme. Kui tuttavatega sellest juttu tuli, ütlesid nad, et on tihti näinud lihatoodete letis plaasterdatud näpuga töötajaid. Kas viilutajatega töötamine on tõesti nii ohtlik?

Vastab Rein Reisberg, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:
Eesti kauplustes juhtub igal nädalal tööõnnetus, mille põhjuseks on töötamine viilutajaga või noaga ning mille tõttu töötaja jääb töövõimetuslehele. Lisaks neile juhtub kergemaid vigastusi, mille tõttu töötaja töölt eemale ei jää, kuid mille tagajärjed paistavad välja plaasterdatud kätelt.

Viilutajaga töötamisel tagavad ohutuse nii töötamise viis kui korras viilutaja. Vale töövõte on ennekõike see, kui viilutatavat toodet hoitakse või lükatakse käega. Seda ei tohi teha ka siis, kui käes on kaitsekinnas. Eriti lihtsalt libiseb käsi või liigub vales suunas siis, kui toode on rasvane, märg või ebakorrapärase kujuga ehk täpselt selline, nagu viilutatavad vorstid ja singid üldjuhul on. Õige on hoida kinni alusest, millele toode on asetatud ja liigutada alust koos tootega.

Korras seadme puhul peaksid viilutajale tootja paigaldatud kaitsekatted välistama käe sattumise vastu lõikeketast. Kahjuks on katted mõnikord hoolimatusest või mõtlemisest, et katteta saaks kiiremini tööd teha, eemaldatud.

Viilutajate kõrval põhjustavad käevigastusi ka toiduainete tükeldamiseks ja pakendite avamiseks kasutatavad noad. Noa käepide ei tohi olla rasvane või libe. Tükeldatav toode tuleb asetada lõikelauale, mitte seda teises käes hoida. Noast tuleb korralikult kinni hoida ja lõigata nii, et toodet kinni hoidev käsi viga ei saaks.

Print Friendly, PDF & Email