Muhulane osaleb 100 viljapeenra algatuses

Eesti taimekasvatuse instituudi ja agronoom Heino Laiapea algatusega rajada sel kevadel Eesti 100. sünnipäeva tähistamiseks 100 teraviljapeenart on meie maakonnast ainsana kaasa läinud muhulane Rein Holm.

“Vabariigi sajandat aastapäeva peab ju miskitmoodi tähistama,” ütles oma elu pealinna ja Muhumaa vahel jagav Rein Holm. “Tuhlimaa servas on parasjagu nii palju ruumi, et sinna viljapeenar teha.”

75-aastane Holm on sisse kirjutatud Muhu valda, kus ta veedab tütre nimele kirjutatud majapidamises olulise osa oma vabast ajast. “Peame suvel kanu, paar aastat tagasi pidasin veel pulli ja lambaid, kogu aeg olen seal toimetanud,” rääkis muhulane, kes on elupäevad töötanud Eesti Energias, kuid puutunud kolhoosiaegses lapsepõlvekodus kokku ka viljakasvatusega.

Viimati külvas Rein Holm kanade jaoks otra maha mõni aasta tagasi. “Oli varajane kevad ja seemne panin maha 17. aprillil, vilja sain paariks aastaks,” sõnas ta.

100 peenra algatuse eestvedaja Heino Laiapea andmetel oli üle Eesti eile südapäevaks registreeritud 70 peenrategijat, kelle hulgas on perede kõrval ka lasteaiad, koolid ja muuseumid. Külv, hooldus ja koristus on iga kasvataja oma ülesanne. Laiapea hinnangul võib soovitud 100 peenart kokku tulla nädala lõpuks.

Eesti taimekasvatuse instituudi sordiaretajad on valinud teraviljapeenral kasvatamiseks järgmised sordid: oder ‘Maali’ ja ‘Anni’, kaer ‘Kalle’, suvinisu  ‘Voore’ ja ‘Hiie’, põldhernes ‘Kirke’ ja ‘Mehis’ ning põlduba ‘Jõgeva’. Teraviljapeenra ühe sordi külvis on arvestatud ühele ruutmeetrile, kuid külvata võib ka väiksemale pinnale.

“100 teraviljapeenart on eeldus, et meie riigi 100. aastapäeval tunneks Eesti rahvas paremini meil kasvatatavaid põllukultuure ja mõistaks kodumaise põllumajanduse tähtsust riigi majanduses, kaitsevõimes ning iseseisvuse säilimisel,” selgitas Heino Laiapea.

Teraviljapeenra külvajate registreerimine: Heino Laiapea, e-post: heinoprei@gmail.com.

Print Friendly, PDF & Email