Kampaania kasside steriliseerimiseks ja kastreerimiseks

Lääne-Saare vallavalitsus korraldab koostöös veterinaaridega oma valla elanikele kampaania kasside steriliseerimiseks ja kastreerimiseks. Kampaania raames on loomaomanikul võimalik lasta oma kass soodsamalt kastreerida või steriliseerida, et vältida ennekõike soovimatuid järglasi, kuid ka stressis ja haigeid koduloomi. Kampaania kestab niikaua, kui raha jätkub. Seega on kiirematel parem võimalus lasta oma kass soodsamalt steriliseerida või kastreerida.

Eesti loomakaitse seltsi sõnul aitab emaste lemmikloomade steriliseerimine ja isaste kastreerimine vähendada kodutute loomade hulka: steriliseerimata kass võib ühe aasta jooksul poegida kuni neli korda ja saada seega kokku umbes 20 järglast. Ka koerad võivad aastas mitu korda poegida ja ühes pesakonnas võib olla isegi 15 kutsikat. Arvestades, et täiskasvanud loomapojad annavad omakorda järglasi, võib kassiperes teisel aastal olla juba 140 poega, kolmandal 1700 ja neljandal aastal on algsel kassipaaril juba 20 000 järglast.

Varjupaigad on täis hüljatud loomi, sest lemmikloomi sünnib rohkem, kui leidub neile kodusid. Igal aastal hukkub autorataste all, varjupaigas haiguste tõttu või hukatakse eutaneerimise läbi kahetsusväärselt palju koeri ja kasse. Tagajärjeks on kurb statistika: eelmisel aastal jõudis Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse 14 tonni hukkunud või hukatud lemmikloomi.

Paljud loomaarstid ja teaduslikud uuringud kinnitavad, et steriliseerimine on hea emase lemmiklooma tervisele ja enesetundele, vähendades emakapõletike, piimanäärme-, emaka- ja munasarjavähi riski, muutes looma rahulikumaks ja sõbralikumaks ning hoides eemale võõraid ja haigusi edasi kandvaid kastreerimata isasloomi. Emase looma jooksuaeg, tiinus ja imetamine on loomale kurnav ja stressirohke.

Kastreeritud isased lemmikloomad on tervemad ja rahulikumad, muutudes tavaliselt kodusemaks, sest ümbruskonnas indlevad emased ei ahvatle neid enam hulkuma ja teiste isastega kaklema. Kastreerimine ennetab munandite vähi teket, eesnäärme probleeme, perianaalsete kasvajate ja songade kujunemist.

Nii steriliseerimine kui ka kastreerimine teostatakse loomakliinikutes üldnarkoosi all, operatsioon on ohutu, rutiinne ja loomale suhteliselt valutu. Mõned tunnid pärast lõikust võib omanik looma koju viia ja tavaliselt võtab operatsioonist taastumine aega ühe päeva.

Lääne-Saare vallavalitsus toetab kasside steriliseerimist ja kastreerimist kehtestatud hinnakirjast 30 protsendiga.

Kampaania koostööpartnerid:
Taluapteek OÜ (Tallinna 30, Kuressaare, tel 45 33 728), kastreerimise tavahind 30 €, kampaaniahind 21 €; steriliseerimise tavahind 55 €, kampaaniahind 38,50. Vajalik aja broneerimine.
Margus Birkenfeldt FIE (Karja 3, Kuressaare, tel 45 54 642), kastreerimise tavahind 25 €, kampaaniahind 17,5 €; steriliseerimise tavahind 40 €, kampaaniahind 28 €. Vajalik aja broneerimine ning loom peab olema eelnevalt söömata 8–12 tundi.

KAMPAANIA TINGIMUSED:
*Vajalik eelregistreerimine Lääne-Saare vallavalitsuse kodulehel www.laanesaare.ee või telefonil 45 20 479. Soodustus kehtib ainult neile, kes on end eelnevalt vallamajas registreerinud.
*Soodustus kehtib Lääne-Saare valla elanikule (sissekirjutus).
*Loomaomanik tasub teenuse eest soodushinna kohapeal (kliinikus).
*Lääne-Saare vallavalitsus toetab lõikust tavahinnast 30% ulatuses.
*Loomaomanikule ei ole seatud piiranguid loomade registreerimise arvu kohta.
*Eelregistreerimise järgselt tuleks loom(ad) steriliseerida ja kastreerida hiljemalt kolme kuu jooksul. Pärast kolme kuu möödumist kaotab registreering kehtivuse. Põhjendatud juhul on võimalik tähtaega pikendada (tel 45 20 479 või katrin.hamelainen@laanesaare.ee).
*Kampaania kehtib kasside steriliseerimiseks ja kastreerimiseks.
*Kampaania kestab, kuni raha jätkub. Kampaania lõppemisest teavitatakse vallavalitsuse kodulehel, Facebookis ja Põhjatähes.
*Loomapidaja võib pöörduda ka kampaanias mitte märgitud kliinikute/veterinaaride poole.

Print Friendly, PDF & Email