JUHAN SMUUL 95: Naised Juhan Smuuli elus (1)

OLULISED NAISED: Juhani õde Armilde (1927–1964) ja Juhani esimene abikaasa tõlkija ja publitsist Ita Saks (1921–2003).
Foto: MUHU MUUSEUM

Kuigi Juhan Smuulil (1922–1971*) oli kolm elukaaslast, ei olnud need sugugi ainsad olulised naised ta elus. Juhan kasvas üles peres, kus naisi oli rohkesti, ja kindlasti jätsid nad kõik jälje nii tema iseloomule kui ka loomingule.  

Poolõed Ingel ja Riste olid Juhani sündimise ajal juba täisealised, Ingel 30-aastane ja Riste abielus ning lapse ema. Juhanil olid veel vanemad õed Salme, Linda ja Liisi ning noorem õde Armilde. Linda kohustuseks oli Juhanit hoida, mida ta 9–10-aastasena tegema hakkas. Lisaks õdedele olid Juhani poisipõlves majas veel poolõe Riste tütred Janne ja Vaike

Kõige suurem mõju Juhanile oli kahtlemata ta emal Ruudul. Pere ainukese poja ja ema suhe oli kindlasti igas mõttes eriline. Seda enam, et Ruudu ise oli perest, kus ta oli kaheksa venna kõrval ainuke õde. Juhani sündimise ajal oli Ruudu ligi 40 aastat vana. Talus oli sel ajal aga veel kaks imikut, keda Ruudu imetas, kui nende emad, Riste ja poolvend Mihkli naine Mare, põllul tööl käisid. Tüdrukud olid vanemad ja nõudsid häälekamalt süüa. Võib-olla said sealt alguse Juhani terviseprobleemid.

Juhan on oma ema kohta kirjutanud, et ta elas väga rasket elu ning mõni sentimentaalsem ja hingelisem poeg oleks kirjutanud sellest mitu köidet traagilisi luuletusi. “Emal oli suurepärase jutustamisoskuse kõrval haruldane mälu kõigele naljakale, ta mäletas iga rõõmsat päeva – aga neid polnud palju ta pikas elus – ja elas nagu tõeline inimene, jalad maas ja pea päikese poole pööratud.”

Eda Maripuu

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest

Print Friendly, PDF & Email