Andrei Lempu 99 – Saare vanim mees huvitub ilmaelust (3)

PEAMINISTRI KINGITUS: “Riigi salli” kinkis Andrei Lempule 95. sünnipäeva puhul toonane peaminister Andrus Ansip.
MAANUS MASING

Täna 99. sünnipäeva tähistav Andrei Lempu on teravmeelne ja naljasoonega mees, kes hindab tugevat käepigistust ja kuulab öösiti uudiseid.

Viis aastat tagasi sõitis Andrei rattaga kohalikku poodi. Parajasti tulid paar naist poest välja ja Andrei soovis tervituseks mütsi kergitada. Härrasmehelik žest lõppes aga kurvalt: Andrei kukkus ja sattus pikaks ajaks haiglasse.

Praegusel, talvisel ja libedal ajal Andrei ise kauplusse ei kipu. Samuti Pärsama külas elavad pojad Toivo ja Tõnu hoolitsevad, et isal oleks kõik vajalik olemas. Toidutegemisega tuleb Andrei aga endiselt ise toime.

Suurema osa ajast ta poegade sõnul siiski magab, kuid ise ta selle väitega päris nõus ei ole. “Öösel ei maga mitte üht silmatäit. Kuulan raadiost uudiseid, paragrahvid on juba pähe jäänud,” lausub ta kindlalt.

Lõviosa elust on Andrei teinud kõiksugu põllu- ja loomapidamistöid. Samuti on ta töötanud ehitusel ja väravavalvurina. “Olen sulaseks olnud, lehmi lüpsnud, sigu tapnud,” loetleb ta. Kolhoosiajal sai töö ajal ka viina võetud, ei tee Andrei saladust.

Sündinud on Andrei naaberkülas Tarestes. Tal oli neli vanemat venda ja kolm õde. Selle on ta kirja pannud ka oma mälestuste vihikusse, mida vahepeal pidas. Vahetult enne Teist maailmasõda teenis Andrei aega Eesti armees. Hiljem sõdis ta Saksa väes ja langes päris sõja lõpu eel Nõukogude vägede kätte vangi. Seetõttu tuli tal üle kahe ja poole aasta Karjalas vangilaagris veeta. Tagasi Saaremaale jõudnud, asus ta töötama kolhoosis.

Print Friendly, PDF & Email