Omanik tahab endise KEK-i kontori lammutada (14)

Foto: SAARE KINNISVARA

Saare Kinnisvara teatas Kuressaare linnavalitsusele, et soovib Ringtee 15 asuva kunagise Saare KEK-i kontorihoone lammutada.

Firma juhatuse liige Toomas Tarus teatas avalduses linnavalitsusele, et endine büroohoone on avariiohtlikus seisukorras. “Seoses sellega soovime nimetatud hoone lammutada,” märkis ta.

“Valgeks laevaks” kutsutava hiiglasliku büroohoone (pinda 1235 ruutmeetrit) ostis Saare Kinnisvara täpselt 12 aastat tagasi 1,85 miljoni krooni (praegu u 118 000 €) eest sotsiaalministeeriumilt. Enne seda oli aastail 1997–2003 hoone ühes osas asunud Kuressaare õhtukeskkool.

“Selle maja puhul on tegemist linna ühe ilusama majaga, elitaarse hoonega ja ma usun, et nii väärikat ja hea arhitektuuriga maja meil teist polegi,” ütles jaanuaris 2005 Saare Kinnisvara üks osanikke Toomas Tarus.

Ringtee 15 maja on võetud ehitismälestisena kaitse alla kui terviklikult säilinud originaalse lahendusega neofunktsionalistlikus stiilis ehitis, mis on kolhoosiehituse üks silmapaistvamaid näiteid Eestis.

“Tegu on ühe kaunima neofunktsionalistliku kontorihoonega Eestis,” ütles Saaremaa muinsuskaitseinspektor Rita Peirumaa. Hoone arhitekt on Marika Lõoke (projekt valmis 1979, maja ise 1982).

Peirumaa kinnitas, et muinsuskaitseamet kindlasti ei luba ühegi mälestiseks tunnistatud hoone lammutamist.

Inspektori sõnul on hoone seisnud aastaid kasutuseta, lisaks räsis hoone katust 2013. aasta sügistorm, mille tagajärjel hoone seisukord veelgi halvenes.

Et mälestise säilimisele kaasa aidata, koostas muinsuskaitseamet 2014. aastal hoone ehitustehnilise ülevaatuse, kus muu hulgas analüüsiti hoone soojustamise võimalusi.

Ehitustehnilise ülevaatuse aruandes öeldakse, et suurte küttekulude tõttu on hoone kasutamine majanduslikult ebaotstarbekas ja investeeringu mõttes eelistatakse pigem uue, väiksemate hoolduskuludega hoone ehitamist.

“Hoone halvast seisukorrast hoolimata ei ole omanik kasutanud võimalust taotleda riigieelarvelisi vahendeid avariilise olukorra likvideerimiseks,” lausus Rita Peirumaa.

Ta lisas, et mälestise hävitamist keelab ka muinsuskaitseseadus, mis paneb omanikule kohustuse tagada mälestise säilimine regulaarsete hooldus- ja remonttöödega. Esmane ülesanne on seejuures hoida korras katus.

Print Friendly, PDF & Email