Kallis õlu ohustab poode

ÕLU ON POPP KAUP: Laimjala poe müüja Janne Tiit sõnas, et teda isiklikult hinnatõus ei mõjuta. Küll aga võib see avaldada mõju poe käekäigule, sest kliendid ostavad vähem alkoholi ja seega on kauplusel nadim teenistus.
Maanus Masing

Väikepoodide pidajad leiavad, et järskude alkoholi aktsiisitõusude tagajärjeks võib maapiirkondades olla väikepoodide sulgemine.

Riigi rahakotti hakkab juulikuust laekuma õlleaktsiisi tõstmisest tulev kasum, samas on aktsiisi tõstmise eesmärk pidurdada alkoholi joomist.

Ruhnu saarel poodi pidav Vitali Gerne ütles, et tegemist on lollusega, millesarnast pole ammu nähtud.

“Seda on ju näha, et eestlane läheb siis oma janu kustutamiseks Lätti kassat tegema. Tundub, et Toompea seltskond saeb sedasama oksa, mille otsas nad ise istuvad,” arvas Gerne.
Vitali Gerne on veendunud, et aktsiisitõus mõjutab ka ostjat. “Lätlased, kes saarel käivad, vaatavad hinda ja ei osta, sest neil endil on ju mitu korda odavam. Ruhnu saarel käivad suvel ka mandriinimesed puhkusel ning tahavad veidi lõdvaks lasta ja endale veidi rohkem lubada,” rääkis ta.

Poodnik Vitali viitas, et nõukogude ajal üritati ka erinevaid keelde kehtestada, mis kokkuvõttes viisid Liidu lagunemisele. “Inimene, kes ei taha juua, see ei joo, aga mingid keelud ja aktsiisitõusud teda karskusele ei sunni,” nentis Vitali.

Torgu vallas Laadla poodi pidav Jone Koppel nentis, et aktsiisi tõstmine on lihtsalt üks samm poe sulgemisele lähemale.

“Maapiirkondades jääb niigi inimesi järk-järgult vähemaks. Aktsiisitõus mõjub [sellele protsessile] nagu vesi veskile, nii et see on lihtsalt aja küsimus, millal ükskord peab uksed kinni panema,” tõdes ta.

Audlas, Laimjalas ja Kallemäel külapoodi pidav Paios OÜ juhatuse liige Liivi Saagpakk lausus, et esimene kuuldus aktsiisitõusust erilisi emotsioone ei tekitanud, aga kui sai selgeks, et eelnõu rakendust leiab, tuli väike hirm naha vahele.

“Natuke oleme müügiesindajatega teemat arutanud. Eks hinnatõus ikka mõjutab inimesi ja käivet, sest mis siin salata, maal on õllemüügi osa üsna suur, eriti suvel.”
Seda, kas ja kui palju see müüki mõjutama hakkab, näitab Liivi Saagpaku sõnul ainult aeg. Kuna Läti, kust eestlased käivad soodsa hinnaga alkoholi ostmas, asub meist üsna kaugel, ei hakata tema sõnul tõenäoliselt iga saunaõhtu õlle pärast sinna sõitma, kuid võimaluse korral ostab inimene ikka sealt, kus soodsam. “Kuna inimeste sissetulekud ei tõuse, ei ole üldse võimatu, et käive läheb lihtsalt teisele poele,” lisas ta.

Veebruaris hakkab kehtima 10% alkoholiaktsiisi tõus, õlleaktsiisi tõstetakse 2017. aasta juulis 70%. Kahe aasta jooksul tõuseb õlleaktsiis 2,2 korda kõrgemaks ehk lausa 120%. Arvestades elatustaset Eestis, on see kõrgeim õlleaktsiis Euroopas.

Print Friendly, PDF & Email