Saarlased löövad kaasa Eestisse uue piimatööstuse rajamisel

Põllumajandustootjate ühistud Saaremaa piimaühistu, EPIKO, Jõgevamaa põllumajandustootjate liit,  ja Tartumaa piimaühistu ning CPTT Consult OÜ asutasid ühisettevõtte Milkest AS, eesmärgiga rajada Eestisse uus ja efektiivne piimatööstus.

Projekti elluviimisesse on kaasatud Saaremaa piimatööstus, rahvusvahelised konsultandid ning finantsinvestorid. „Kinnitan, et see maja, mis on olnud siin aastakümneid, jääb siia ka aastakümneteks,“ kinnitas Saarte Häälele Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimees Ülo Kivine, kes kuulub ka loodava piimatööstuse juhatusse. „Ja see piim, mis on Saaremaal, jääb Saaremaale.“

Uus tööstus on kavandatud Kesk-Eestisse ning see plaanib tootmisega alustada 2020. aasta esimeses pooles. Tipptehnoloogial põhinevate seadmete töötlemisvõimsuseks on arvestatud kuni 600 tonni toorpiima päevas.

Pikemas plaanis kavatsetakse see tõsta kuni 1000 tonni toorpiima töötlemiseni päevas. Piimatehas hakkab valmistama 100% ekspordiks mõeldud juustu, võid ja erinevaid pulbreid. Projekti maksumuseks on eksperthinnangute alusel ca 50 miljonit eurot.

Piimatööstuse rajamiseks loodud ettevõte taotleb PRIA kaudu selleks määratud investeeringutoetust esimese etapi elluviimiseks. Tehase rajamise finantseerimiseks kaasatakse pangad ning finantsinvestorid, kes liituvad ettevõttega pärast PRIA esimese taotlusvooru otsuse selgumist.

Samuti on uus piimatööstus avatud ja huvitatud partnerlusest teiste Eesti piimatootjatega, et juba lähiajal hakata kavandama töötlemisvõimsuse laiendamist ehk tehase teist etappi.

Asutatud ettevõte MilkEst AS nõukogusse kuuluvad Tõnu Post, aasta põllumees 2013, põllumeeste keskliidu president, põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu aseesimees, Lembit Paal, aasta põllumees 2016, Märt Riisenberg, põllumajandussektori tippjuht 2014, Sulev Kuus, tunnustatud Lõuna-Eesti põllumees ning Rein Nigul, rahvusvaheliselt tunnustatud piimandusspetsialist, kes on juhtinud mitmeid Eesti piimatööstuseid ja olnud ka  Valiole kuuluva eduka Laeva Meierei üks käivitajatest.

Ettevõtte juhatusse kuulub peale Ülo Kivise ka Tiit Nigul.

Print Friendly, PDF & Email