LUGEJA KIRI: Leevikesed haigla akna taga (1)

Meid oli Kuressaare haiglas ühes palatis taastusravis kolm eakat naist – Karin, Endla ja mina. Kõigil põhjuseks kukkumise trauma. Mul on meeles, et palatis domineeris kaks sõna: tubli ja tänan. Kui õde kellegi eest hoolitses, ütles ta patsiendile: “Tubli, tubli oled!”

Nii hommikust uneajani iga päev. Kui armsaks sai see sõna ja kui lähedaseks selle sõna kasutajad. Kõige vanem meist, Karin oli helde kõiki töötajaid tänama. Nii kogunes palatisse veelgi suurt südamesoojust. Karin, üle 80-aastane ergas patsient ütles: “Ma ei saa aru inimestest, kes end haiglas halvasti tunnevad. Siin on mured arstide ja õdede kanda.”

Tundsin sama – muretsemiseks polnud põhjust. Taastusravis oli nii palju hoolt. Kui pilgu aknast välja heitsin, rõõmustasin: leevikesed istusid akna taga põõsal, lendasid vilkalt edasi-tagasi. Mõned nokkisid veenirest vett, sapsutasid end selles ja viuhti põõsale tagasi. Kui palju oli vaatamist! See kõik nagu sulandus ühte toreda, helge meeleoluga, mida kujundasid meis, patsientides, taastusravi töötajad ja füsioterapeudid.

Ma ei lugenud haiglas ohates tunde ega päevi. Eriline soojus oli palatis kosuda. Aitäh kõigile!

Ja kui ma siis ühel päeval haiglast lahkusin, mõtlesin kodus jälle: haiglatöötajad on erilised  inimesed. Headus ja abivalmidus on nendes nii tugevad – kanda võõraid muresid päevast päeva, aastast aastasse. Seda ei suuda igaüks!

Peaaegu poolteist aastat tagasi kogesin sedasama Kuressaare haigla kirurgiaosakonnas ja taastusravis. Siis ei olnud küll armsaid leevikesi akna taga, küll aga tegi südame soojaks sealsete töötajate hoolitsus.

Nüüd veendusin taas, et pole kunagi põhjust haiglas end viletsasti tunda, sest siin ravitakse ka kõige suuremad valud. Kui palju mahub haiglatöötajatel patsiendi virgutamiseks sõnadesse “tubli, tubli oled”.

Viimasel palatipäeval vaatasin kauem leevikesi akna taga. Siis mõistsin: tujukana ja pahameeles poleks ma neid märganudki. Nii õues kui ka palatis kuulutati meile rahulikku meelt, sellist, mis tõi tänusõnad huultele iga protseduuri eest. Tänan veel kord! Individuaalselt füsioterapeut Andrat!

Enda Naaber, patsient

Print Friendly, PDF & Email