Isamaa ja Res Publica Liidu liige Taavi Kurisoo (pildil) leiab oma blogis, et Saaremaa omavalitsused ei ühinenud selleks, et jätkuks majavalitseja tasemel juhtimine. Paraku peegeldub see suhtumine erinevate parteide esindajatest kokkupandud valimisliidus.
“Valimisteks ettevalmistus käib ja olen nüüdseks loodava valimisliidu eestvedajate käest korduvalt kuulnud, et kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel ei ole maailmavaade oluline ja omavalitsustes poliitikat ei tehta,” märgib Kurisoo ja lisab, et sellisel juhul ei ole Saaremaa omavalitsuste ühinemisel mingit mõtet. “Torgust Pöideni on ju elementaarsed teenused elanikele tagatud. Kas maailmavaatelisi vaidlusi KOV-i valitsemisel nähakse siis teed remontides, et vasakpoolsed soovivad pinnata vasaku teepoole, parempoolsed parema ja tsentristid teevad ettepaneku tee keskelt joonida?”
Saaremaa vald loodi Kurisoo sõnul selleks, et Saaremaa saaks strateegilise juhtimise – pikaajalised eemärgid, kuhu me tahame jõuda, ja tee, kuidas sinna jõuda. Volikogu otsused, mis hakkavad meie igapäevaelu suunama, on poliitilised otsused ja sõltuvad otsustajate väärtushinnangutest ja arusaamadest ühiskonna kujundamisel.
“Maailmavaatelised suunad, kas anda näljasele kala või õng, kas arendada taristut või inimest, kas keskenduda kollektiivsele või individuaalsele, kas ettevõtlus toob inimesi või inimesed loovad ettevõtteid jne, on põhimõtted, mille najal on võimalik üles ehitada väga erinevaid teid elukeskkonna ja ühiskonna arendamiseks. Majavalitsejana Saaremaa valda juhtides midagi muutmata jätkame senist kestlikku kahanemist,” arvab ta.
Kurisoo märgib, et esindusdemokraatias peab ideede teostamiseks olema meeskond, mis ei ole moodustatud nelja-aastase projektina, vaid millel on pikaajalisemad sihid. “Seepärast ei näe ma tänasel päeval erakondadele, kes peaks koondama sarnase maailmavaatega inimesi, valimistele vastu minnes alternatiivi,” tõdeb ta, nentides, et kui erakonna nimekirja hülgamise põhjuseks on erakondade madal maine, siis kuulusid hülgajad erakonda ilmselt valedel põhjustel.
Küllalt kaua läks Taavil aega, et aru saada lihtsast põhitõest – konnatiigis nimega Eesti Vabariik ei olegi maailmavaadet. Nii KOV kui riigi tasandil on vaid soov ükskõik mis hinnaga klammerduda võimu s.t raha jagamise külge. Kogu see seltskond, kes viimased paarkümmend aastat KOV tasandil on osalenud etenduses “Osalusdemokraatia – poliitiline diskusioon – poliitiline vastasseis” on täpselt ühesugused. Nad on tuttavad üksteisega, veedavad aega perekonniti läbi käies. Kord nelja aasta tagant lepitakse kokku, kes keda näidendis kehastab. Tänu osavale lobby tööle ja rahva lihtsameelsusele on loodud kujutelm, et neile alternatiivi ei ole. Ja nii näemegi peale oktoobrikuiseid valimisi, et nn ühisvalla võimuladvik koosneb jällegi täpselt samadest inimestest, kes olid senistes vallamajades. Muutunud on vaid nende ametinimetused ja palgaastmed. Viimased suurenemise suunas, sest ühine rahakott on suurem. Lehmakauplemine on juba toimunud, kohad on jagatud. Sellest andsid tunnistust meeste-naiste rahulolevad näod allakirjutamise tseremoonial. Jäänud on vaid vormistamise küsimus. Viimasega (struktuuri moodustamisega) praegu hoogsalt tegeletakse.
Konnatiigis on küll maailmavaadet aga see sõltub sellest, kellel parasjagu paremini läheb.Maailmavaadetevahelist ülekargamist
küll ja küll nähtud!Täna kesik, homme reff,
ülehomme … no see veel paistab, kus kasulikum.
Kõige muuga Vaatlejaga täiesti nõus.
Ühinemisel taoti agaralt seda “avalike teenuste kättesaadavuse-trummi”. Muu polevat üldse oluline. Ikka rahva hea teenindussuutlikkus oli peamine mantra. Nüüd hirmul ja viril nägu peas, sest juba krahmatakse võimu ja raha. Kurb, väga kurb! Valijad jälgige mängu ja valige targalt!
Kogu selle tingel-tangeli aja on kostnud ka vaikne arvamine, et eesmärk ongi ainult kontrolli saamine ressursside üle, olgu see mistahes. Kontsentreerida võim ja mehitada see OMA inimestega. Kõik muu on udu ja unejutt rumalavõitu rahvale, sest ega selle liitmisega ju rikkust juurde teki.
Näen probleemi selles, et partei(pea)kontorite huvid lähevad lahku kohaliku kogukonna huvidest.Ja mida parteilane peab kuulama?Kontori korraldust muidugi!Näiteks viimane praamipiletite hinnatõus.Mööduvas kriisis tahtnuks vaid Ansip elada, kuid Michal lootis endale ja reformile muretu rahavoo kehtestada.
Millal oli teil saarlased viimane praamipileti hinnatõus ja palju tõusis.
Nagu vanades kapitalistlikes riikides, nagu Ameerikas ja igal pool mujalgi. Põhjamaades natuke leebemalt ja varjatumalt. Noh Soomes vast kõige vähem ja Eestis nagu Ladina -Ameerikas.
Igivana teema, (sarnaselt individualismi ja kollektivismiga) kus kaks lähenemist otsivad tasakaalu. Üks on ideaalidele toetuv juhtimine ja teine on ratsionaalne. Kui Taavi on oma sõnumis ideaalidele rohkem toetuv ning seda on kindlasti vaja, siis valimisliidud on ratsionaalsusest lähtuvad ja keskenduvadki ennekõike praktilistele asjadele. Seega jõudu meile kõigile see arutelu ära kuulata.
Taavi Kurisool on õigus. Kui vaadata selle Saarlase nimekirja esialgseid lekkinud nimesid siis tahaks laulda
“Ta on vana ja väsinud mees
ja üksindus on tema silmade sees,
vaid noorust ta meenutab veel,
see eluvaimu hoiab tal sees.”
Suvalistest inimestest koosneval nimekirjal pole mingit vastutust. Nagu meie vallavolikogudes toimuv näitab, pole ka usku, et selline kooslus mingi üksmeele saavutab, tülid on sellisesse nimekirja juba eelnevalt sisse kirjutatud.
Aga mis on parteide vastutus? Kas seal on vähem väsinud ja vähem vanad mehed?
Kurisool ja õigus? Nyyd võiks kyll naerma hakata, aga kogu see suurvalla lugu paneb varsti teda ennast ka pisaraid poetama. Nyyd siis uus projekt silmapiiril, “kõik saarlased parteisse” Kas tõesti kõik nö parteilased ise ka ennast nii kõrgelt hindavad, et suudavad väita endid olema “maailmavaateliselt pädevad” See paganama suurvald loodi vist inimestele, mitte parteiliste ambitsioonode rahuldamiseks!
Las poiss laseb veel oma sooja auru suumulgust välla.
O.A.
PK
huvitav,kas Undrest Mihkel ka ennast juba kuskile kirja on pannud?Ta ju ka alati kohal,kui midagi jagatakse.Jagajale jäävad aga näpud
Eks Eesti riik ongi selle pärast p…s, et raha ja võimunäljas poliitbroilerid püüavad riiki ehitada ülevalt alla.
Päris unustatud on vana ütelus, et riiki tuleb ehitada nagu katedraali – alt üles.
Taavikene on ilmselgelt liiga noor, et aduda väikese Eesti rahva säilimise tegelikke tagamaid, aga päris kindlasti ei ole selleks mootoriks mingite poliitiliste sõpruskondade võimulpüsimine läbi erinevate ajastute.
Tartu kõgharidusest olen üldiselt paremal arvamusel olnud, aga nagu öeldakse “head tantsijat muusika ei sega”
Ma olen ammu teadnud, et see ühendvald on ainult kesta vahetamine, sisu jääb samaks.
Nõus vaatlejaga, sest kõik soovivad nn. supipoti äärde saada.
Võtke või Lääne-Saare vald. Kõik ajapulgad on kellegi lehmalellepojad või sõbrad: Aste klubi juhataja, Männik, Villi Pihl …
Kui meil valitsevad erakonnad, siis kas on näha vastutust ja vastutuse võtmist? Ei.
Niisiis pole ju vahet keda sa sinna valid- keegi ei vastuta.
Kui lähen valima, siis valingi parteitu isiku kes pole olnud enne supipoti ääres ja ning tema eesmärgiks ongi kohaliku asja ajamine.
Meenuvad 1999. kohalikud valimised. 1996. aastal oli Keskerakond oma liitlastega Kesktee nime all ja sokutas reformi pumba juurde. 1999. aastal oli neil nui neljaks vaja minna Keskerakonna nime all. Valitsusest jäid välja ja hiljem ütles esimees, et see KE nime all minek oli viga…Ajalugu nagu korduks. Valimisliidus olles on valik tulemuslikum.
Mind huvitab, kuipalju kurisoo-poisile sellise propaganda eest maksti. Ainult tema on meil universaalne, kes teab, kuidas ENSV valitsuselt leiva lauale saab. Ja nii ta saabki. Anna vaid teema, ja loba jookseb , paber kannatab kõike , ka trükimusta, miks mitte kärbsemusta.