Maret Soorsk on inimesi juhatanud esivanemate radadele

TULGE MUUSEUMISSE: Siin on muuseumi vanemteadur Maret Soorsk tema jaoks mõneti tavatus rollis, tutvustamas väljapanekuid muuseumiöö külalistele.  AARE LAINE

TULGE MUUSEUMISSE: Siin on muuseumi vanemteadur Maret Soorsk tema jaoks mõneti tavatus rollis, tutvustamas väljapanekuid muuseumiöö külalistele.
AARE LAINE

Eile 60-aastaseks saanud Saaremaa muuseumi vanemteadur Maret Soorsk on aidanud paljusid inimesi, kes pöördunud muusemi poole abi saamiseks, et teada saada kasvõi oma esivanemate elu- või matmispaika.

Maret Soorski sõnul on abipalujad peamiselt välismaal elavad saarlaste järeltulijad, kes kaotanud kontakti oma esivanematega ja saarlastest sugulastega.

“Inimesed tunnevad huvi mingi koha või oma perekonna vastu. Küsitakse igasuguste fotode kohta ja tellitakse neid,” rääkis juubilar. “Kuna olen ka Kuressaare vanalinnaga tegelenud, siis meenub mulle üks kohtumine aastaid tagasi. Meie juurde tuli kõrges eas väliseestlane, kes soovis teada maja asupaika, kus olid elanud tema vanavanemad. Kui olin nende nimed teada saanud, siis ütlesin küsijale kohe tänava nime ja maja numbri. Olin just uurimistöö lõpetanud.”

Peale selle võttis Maret Soorsk ette Kudjape kalmistule maetute nimekirja, mille on koostanud kalmistute uurija Riida Kask. Loetelus olid ka vanahärra esivanemate nimed.

“Andsin talle paberi kaasa, kuhu märkisin haua asupaiga. Kauge külaline jäi täiesti tummaks. Ta ei osanud mitte midagi öelda. Nägin, et ta silmad läksid märjaks,” kirjeldas Maret Soorsk ühte kohtumist paljudest.

Homme on Maretil veel teinegi tähtis tähtpäev. Täpselt 32 aastat tagasi alustas ta teadurina tööd Saaremaa muusemis. Enne seda oli Tartu ülikooli ajaloolasena lõpetanud saarlane neli ja pool aastat ajalooõpetaja praeguses Kuressaare gümnaasiumis.

Maret Soorskile palju õnne ka Saarte Hääle ja Kadi raadio poolt!

Print Friendly, PDF & Email