Juba täna ainult Saarte Hääles! Raivo Hein: kui raha armastad, armastab raha sind vastu

Raivo Hein

Raivo Hein

Kuidas peaksime nüüd ütlema, astrofotograaf, ärimees, muidu tore inimene?

Sa võid öelda vaba hing. Kui tahad tiitlit külge panna, siis viimasel ajal on mind kutsutud ärimeheks, aga ise tunnen ennast investorina, sest tegutsen rohkem selles valdkonnas.

Lõppev aasta oli selles valdkonnas edukas? Suutsite kõik ära investeerida?

Jaa, isegi tekkis olukord, et pidi pangast juurde laenama. Investori põhiline instrument ongi raha, mida investeerida.  Oma vahendeid on võimalikult vähe, pankadest saab nii palju, kui antakse. Intresside mõttes oleme praegu eriti soodsas olukorras, sest pankade omavahelisel turul intressid on lausa negatiivsed. Hea kindla kinnisvarainvesteeringu jaoks küsivad pangad 1-2% intressi, paari aasta tagune olukord oli 7-10%.

Juhtusin olema seltskonnas, kus pidasid kirgliku loengu, mille tulemusena said kõik aru, et rikkaks saamine on imelihtne. Iga kuu tuleb lihtsalt panna 100 eurot kõrvale ja ongi rikkus käes. See pole vist päriselt päris nii?

No eks see ole jah veidi ilustatud versioon. Nii lihtne see pole. Selleks, et rikkaks saada, tuleb kõigepealt teha selgeks, mis rikkust silmas peetakse. Rahalist rikkust mõõdetakse rahas, majanduslikku rikkust aga aastates. Need on erinevad ühikud. Tähtis on investeerimine, mis sulle passiivset tulu hakkab tooma.

Aga igal inimesel pole ärivaistu. Mis aktsiad need on, kuhu peaks raha paigutama.

Siin pole ärilise vaistuga midagi pistmist, siin mängivad rolli teadmised ja haridus. See on Eestis üks probleem – seda, kuidas rahaga ümber käia, ei ole meile õpetatud, mis toobki palgapäevast palgapäevani elamise. Tuleb ennast harida, raha säästa, seejärel investeerida.

Hea vihje uueks aastaks – kuhu siis investeerida? Mis valdkonda?

Oleneb, mis tasemele oled jõudnud. Algajale soovitus – astu 10% inimeste klubisse ehk siis pane kõrvale ja avastad, kui palju sa tegelikult spontaanseid kulutusi teed. Näiteks ühisrahastusplatvormid Bondora ja Omaraha.

On väidetud, et teatud hulk inimesi ei ole määratud rikkaks saama. On neid, kelle ümber raha tiirleb ja nendeni kunagi ei jõua.

Võib öelda, et kui raha armastad, armastab raha sind vastu. Kui sellega arutult ümber käia, eks ta siis tiirutabki.

Sind peetakse astrofotograafiks. Kas ärimaailmas on teinekord kasu täheteadusest?

See on tegelikult ilmekas näide, kuidas inimeste ajusid pestakse. Ärimaailmas on ikkagi hariduse küsimus oluline. Võid uskuda ka kapis elavasse draakonisse, keegi ei ütle, et sa oled hull, samamoodi võid uskuda igasuguseid „soodsaid täheseise“, aga see on tegelikult puhas ajupesu.

Jõulude ajal räägitakse jumalast ja sellest, kui tihti ja kas peaks pühadel kirikus käima. Mis sa sellest arvad?

Meil on ilmalik riik, kus kirik ja riik on eraldatud ja ei tohiks teineteist segada. Usuringkondades on president oma väljaütlemiste tõttu rahvavaenlane. Kuidas saab nii? Nii kaua, kuni usust on tehtud äri, on see selge näide, et inimesed on lambakari, keda ära kasutatakse. Nii kaua, kuni selle eest raha ei võeta ja sind lolliks ei tehta, on see okei. Lohutuse eest makstakse. Finantsharidus, majandus on need, mis inimest tõsiselt aitavad kuhugi jõuda.

Kas kosmosereis on ka lõppeva aastaga lähemale tulnud?

Ikka on, mõne aasta tagune katastroof lükkas asja küll natuke edasi, aga iga kuu saan teateid, et poole peal on testimine. Aastakese pärast ehk hakkab midagi toimuma.

Kas pole hirmu, et tahtmine läheb üle ja kui aeg asju pakkida, ei ole enam seda kirge?

Enamustel jäävadki unistused unistusteks just selle tõttu, et esimese sammu peab kuhugi jõudmiseks tegema.

Kuula Tõnis Kipperi täispikka intervjuud Raivo Heinaga Raadio Kadi laupäevases aastavahetusprogrammis!

Print Friendly, PDF & Email