Muhu lammaste murdmises on kahtlus ilvesel (1)

Eile hommikul avastas Muhu lambapidaja Rein Ling oma Lahekülas asuval karjamaal murtud lambad, kelle murdjaks võib kurikuulsa hundi asemel olla hoopiski ilves.

“Murdmise iseloomu ja söömise järgi on seal esimese vaatluse põhjal suure tõenäosusega seda tööd teinud ilves,” ütles keskkonnaameti jahinduse peaspetsialist Jaan Ärmus.

13-st küla keskel asuval karjamaal viibinud lambast murdis kiskja maha neli, kolmel lambal on kergemad vigastused ja kaks utte on kadunud. Murtud lambaid on söödud turjast ja kaelast, kahel lambal oli magu välja tõmmatud, kirjeldas Ärmus, kelle sõnul on selline käitumine iseloomulik ilvesele.

Lambapidaja Rein Ling, kes on ka jahimees, ütles, et ei oska hinnata, kas murdja võis olla ilves. “Ma ise olen ilvest näinud vaid loomaaias,” sõnas ta. Sel aastal on Muhu lambapidajaid hirmul hoidnud hunt, kes praeguseks on murdnud üle 60 lamba.

Arvukalt kariloomade murdmisi menetlenud looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi ütles, et kuna ei ole seda juhtumit eksperdina menetlenud, ei soovi ta seda kommenteerida. Küll aga kinnitas Talvi, et viimati murdis ilves Saare maakonnas lamba teadaolevalt eelmisel aastal.

2010. aasta aprillis avaldas Saarte Hääl koos fotoga loo, kuidas möödasõitjad silmasid Kuressaare–Kuivastu maanteel autoaknast väinatammi ääres liikunud ilvest. Tollast juhtumit kommenteerides tõi Jaan Ärmus välja, et Saaremaal on ilveseid olnud alates 1970. aastatest. Ilvest on loendatatud ka Muhu saarel. Saaremaal on aastate jooksul kütitud kaks ilvest. Esimene neist 1970. aastatel ja teine 1995. aastal.

Print Friendly, PDF & Email