Sokud kultuuripärandi nimistus

Eelmisest nädalast on rahvakultuuri keskuse veebilehel Eesti vaimse kultuuripärandi nimistus ka Saaremaa sokud ja sokujooksmine.

Sissekande koostas MTÜ Saaremaailm juhatuse liige Merit Karise, kelle sõnul on teda selleks juba mitu aastat utsitanud rahvakultuurispetsialist Krista Lember. Karise tänas kõiki, kes sokkude kohta infot ja materjale andsid, mõni aasta tagasi dokumentaalfilmi aitasid teha ja selles osalesid. Hetkel saab veebilehel lugeda tekste Saaremaa sokkude kohta, vaadata fotosid ja kuulata helilõike. Videod peaksid lisanduma lähipäevil.

Saaremaa sokkude kõrval on Eesti vaimse kultuuripärandi nimistus võru keel, suitsusaun, Muhu pätid, Haapsalu sallid jt nähtusi, kombeid ja tavasid. Saaremaalt olid seni ainukesed sissekanded pannileiva ja käkkide tegemine.

Vaimse kultuuripärandi nõukogu, kes koostatud sissekandeid enne avalikustamist hindab, kiitis Karise sõnul Saaremaa sokkude sissekande põhjalikkust ning tõstis seda esile eeskujuna tulevastele sissekannete tegijaile.

Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu juhindub UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni põhimõtetest ja on üks elava pärandi hoidmise ja mõtestamise vahendeid. Vaimse kultuuripärandi nimistu abil saab tutvuda põlvest põlve edasiantud teadmiste, oskuste, kommete ja tavadega, mida peetakse oluliseks ka tänapäeval.

Print Friendly, PDF & Email