Kurepoeg Mati talvitub Hispaanias (1)

Sel suvel sai Sõrves Tammunas satelliitsaatja sookure poeg Mati, kes praeguseks talvitub kenasti Hispaanias. Mati talvekorter asub Lääne-Hispaanias Extremaduras.

Ent Mati polnud ainus, kes saatja sai. Eesti maaülikooli teadlased koos abilistega paigaldasid satelliitsaatja ka Ahjal ühele kahest pesakonnas olnud kurepojale, kes sai nimeks Ahja 5. Tema tegi sel sügisel kurerände ajalugu, kasutades talikorterisse jõudmiseks trans-Sahara rändeteed, samuti püstitas ta oma lennuga uue Eesti sookurgede ränderekordi.

Eesti maaülikooli juhtivteadur Aivar Leito rääkis, et Ahja 5 tegi täiesti uut kurerände ajalugu, rännates Ahjalt läbi Valgevene, Ukraina, Ungari, Serbia ja Horvaatia ning Vahemerel piki Kreeka läänerannikut. Sealt edasi liikus ta üle mere lõunasse Liibüa rannikule ja sealt juba üle Sahara kõrbealade Sudaani kagurannikule, kust lõpuks jõudis Etioopiasse, kus ka kevadel hukka saanud Ahja 4 oma kaks talve veetis.

2016. aasta suvel panid maaülikooli teadlased koos abilistega satelliitsaatjad neljale kurepojale. Soitsjärve ääres Elistveres said saatjad kaks kurepoega Aivar ja Ivar.

Print Friendly, PDF & Email