
LOOMEMAJA OOTUSES: Loomemaja üritavad käima tõmmata Relika Metsallik-Koppel, Kristi Kiil ja Maris Rebel.
MAANUS MASING
Kuressaare turg on peagi uue püsiasuka võrra rikkam – turuhoones on end tuleval aastal sisse seadmas päris oma loomemaja.
Hea näide loomesuvila näol on olemas – kus selline ergas seltskond koos, seal melust puudust ei tule. Nõnda on loota aktiivset elutegevust ka linna turu-platsil. Seekord pole see ajutine nähtus, nagu oli hästi õnnestunud Loomesuvila. Turuhoones alustav loomemaja plaanib tulla, et jääda, ja sugugi mitte ainult lulli lüüa.
Kuigi rendilepingul linnaga allkirju veel pole, oli linnavalitsus see, kes turuhoonet loomemajaks pakkus ning seega on kindel, et sinna see ka tuleb. Loomemaja eestvedajad on oma jah-sõna selleks öelnud.
Linnavalitsus omalt poolt on valmis partnerina ettevõtmisele õla alla panema, tubliks toeks on ka Saaremaa arenduskeskus, kes ontlikele loomeinimestele juba Loomesuvila ajal nõu ja jõuga abiks oli.
Loomemajas saavad olema töökojad käsitöölistele-meistritele ja loomeettevõtjatele, samuti on seal ruumi korraldada avalikke ühisüritusi – viia läbi koolitusi ja õpitubasid.
Valdkondi on loomemajas mitmeid: kunst, teater, kirjandus, disain, turundus jmt. Ka ettevõtluse edendamise maik on asjal juures, sest loomemajanduski on ikkagi majandus. “Kõik, kes veel tunnevad, et võiksid loomemajja sobida, võiksid endast märku anda,” kinnitas loomemaja üks eestvedajaid Relika Metsallik-Koppel.
Teine eestvedajaist Maris Rebel tunnistas, et üleöö ei juhtu midagi. Samas on loomemaja tegevus mõeldud kohe esimesel võimalusel käima lükata. “Kuna seal on siiski vaja teatud töid teha enne seda, siis võtab kogu planeerimine natuke aega,” märkis Rebel. “Aga unistame, et suveks ta juba töötab!”
N-ö rada, mida pidi loomemajani välja jõuti, sai alguse ikkagi läinudsuvisest Loomesuvilast. Kui see end sügise hakul kokku pakkis, toimus kokkuvõttev seminar, kust leiti üles tõsisemad asjahuvilised.
Koos nendega käidi Pärnus, Viljandis ja Tartus tegutsevate loomemajadega tutvumas. “Kogu seltskonnal kinnistus mõte, et jube äge on ja et kuidas meil Kuressaares ikka veel ei ole,” rääkis Maris Rebel. Pärast reisi korraldasid loomemaja eestvedajad huviliste seas küsitluse, mille tulemused võib leida Saaremaa loomemaja Facebooki grupis.
Oluline ongi, et kel samuti asja vastu huvi, andku endast märku. Seda on kõige parem teha, vastates Facebooki grupis olevale küsitlusele. Loomemaja kontseptsioon peaks valmima koostöös huvitatud osapooltega – koos ongi kavas hakata kasvama ja arenema, et jalad korralikult alla saada.
Mis puutub rendilepingusse ja selle tingimustesse, sh näiteks renti, siis sellest teemast osapooled eile veel lähemalt rääkida ei saanud.
Linnapea Madis Kallase sõnul selguvad üksikasjad edasistel kohtumistel. Praegu ootab linnavalitsus neilt ettepanekuid ruumide võimalike muudatuste osas, milleks peavad lisaks linnavalitsusele andma oma kooskõlastuse ka muinsuskaitseamet ja päästeamet.
Iseenesest näitas Loomesuvila linnapea kinnitusel, et vajadus loomeinimeste kooskäimise koha järele on olemas ja nende suvisest mitmekülgsest tegevusest said osa nii kohalikud kui ka turistid. “Pärast suvehooaega oleme loomemaja idee eestvedajatega korduvalt kohtunud ja arutanud ka erinevate linnale kuuluvate kinnistute sobivust loomemajanduseks,” tunnistas Kallas.
Kuigi turuhoonelgi on omad miinused, on see siiski praegu võimalikest variantidest parim, nentis ta. Kallas märkis, et kindlasti on loomemajal eeldusi piirkonna elavdamiseks. “Kui kesklinna kaasajastamise projekt saab 2018. aastal ellu viidud, muutub ka turuala üldine keskkond elavamaks, esinduslikumaks ja inimsõbralikumaks,” kinnitas ta. “Samas sobib loomemaja turualale hästi, sest nende tegevus toetab oma kontseptsioonilt väikeettevõtlust, käsitööd ja kultuuritegevust.”
Kuressaare Vanalinn on langenud olukorda, mida kõige paremini iseloomustab lause “Koer heintel” ehk siis ise ei söö ja teistele ei anna. Erinevate piirangute ja ideede puudumise tõttu leiab see pärl hädapärast kasutust paaril suvekuul. Ülejäänud ajal valitsevad tänavatel tuul ja öised purjutajad. Põhjus on ka selgemast selgem, ei ole suudetud Vanalinna muuta atraktiivseks ja vajalikuks kohalikule elanikule. Miks see nii peab olema, tuleb otsustajate käest küsida. Mitte ei tahaks uskuda, et see inimtühjus ja pimedus on taotuslik. Aga mine tea.
Tõesti vahvad ja hakkajad noored, et otsustavad selle armsa linnakese südames midagi asjalikku teha. Turu piirkond tahaks tõesti uusi ideid, sest need oma arust suured ärimehed pole ikkagi suutnud seal midagi tõelist teha. Jõudu ja jaksu tublid noored!
Kuule Juula, selle maja võib anda ükskõik kelle kasutusse, ega see siis “turule” hinge sisse puhu.
Sinna tuleb mingi uus noortekeskus vähe vanematele noortele, kus küpsetatakse, keedetakse moosi, heegeldatakse, kootakse, õmmeldakse, joonistatakse pilte, voolitakse savi, tehakse nahk ehistööd, keraamikat, klaasmaali, sulatatakse klaasi, suppi tehakse ka ja veel 100 asja.
Talvisel ajal inimene vajab puhkust nagu teeb seda kogu elus loodus. Kas kogu aeg peab olema üks tants ja tagaajamine. Kevadel avastab see sama vaimumoonakate armee, et neid on tabanud kevadväsimus. Normaalne inimene käib tööl ja vajab pärast tööd puhkust. Kahjuks selline kohustuslik lõõgastumine (põhiliselt 24h alkoholi tarbimine) ei võimalda järgmisel ega ka ülejärgmisel päeval tööd teha. Ja siis vingume – palk väike, töö vilets jne.
Mis seal majas praegu on, kas kaltsukas
Lisaks Pärnu turulisele– see on ja väga kaunis , kuid vaid seniks kuni keegi rahastab, kui aga projekte enam kirjutada ei õnnestu, läheb sama teed mis endine üürnik — Lambateabekeskus.Tehke jah, lihapoe asemele kohvik (ainus, kes seal veel toimetab) ja võitegi aasta paari pärast, müürid kokku lükata.
Kuidas edenevad lood raekoja all oleva keldriga, kas linn kavatseb seda edasi oma laoruumina kasutada või on mingeid mõtteid selle ruumiga linna atraktiivsemaks muuta.
Ka seal võik mingi käsitöökoda paikneda!
Väga hea meel sellist aktiivsete inimeste üle. Võib-olla tõesti ei ole sellel ettevõtmisel pikka iga, kes teab. Kui ei proovi, ei saagi teada. Aga võimalik, et saame kesklinna väga kihvti asja aastateks.