Vahemere kuurortidele ennustatakse peatset kadu

OHUS: Klimatoloogid hoiatavad, et kui kliimasoojenemise tempo ei peatu, muutuvad Vahemere luksuslikud kuurordid peagi kõledaks kõrbealaks. TELEGRAPH.CO.UK

OHUS: Klimatoloogid hoiatavad, et kui kliimasoojenemise tempo ei peatu, muutuvad Vahemere luksuslikud kuurordid peagi kõledaks kõrbealaks.
TELEGRAPH.CO.UK

Prantsuse kliimateadlased prognoosivad, et Euroopa lõunaosa piirkondi ootab ees kõrbeks muutumine. Sellest kirjutab prestiižne teadusajakiri Science.

Lõuna-Euroopa, sealhulgas Portugali pealinn Lissabon ja Hispaania Sevilla on peagi osa suurest kõrbealast. Selline muutus peaks toimuma juba XXI sajandi lõpuks kui globaalse kliimasoojenemise paratamatu tagajärg.

Teadlaste prognoos peab paika juhul, kui säilib praegune kliimasoojenemise tempo. Spetsialistid oletavad, et sellise arengu korral nihkuvad Lõuna-Euroopa metsaalad põhja poole ja mägedesse. Metsade asemele tulevad aga põõsastikud.

Kui kliimasoojenemise tempo aga alaneb ja näiteks Lõuna-Euroopa keskmine temperatuur ei tõuse sajandi lõpuks üle 1,5 kraadi, on teadlaste arvates kõik korras – olemasolev ökosüsteem säilib ega ole ohus.

Teadlased märgivad ka, et täpselt samasugused protsessid leiavad aset Ameerika Ühendriikide edela- ja kaguosas, see on Californias ja Floridas.

Siinkohal oleks paslik meelde tuletada, et 2016. aasta suvi oli Californias enneolematult kuum, mille tagajärjel puhkesid piirkonnas ulatuslikud metsatulekahjud. Enam-
vähem samasugune oli ilm ka 2015. aastal. Toona levisid Californias metsatulekahjud 40,5 tuhande hektari suurusel maa-alal, mis on USA lähiajaloo rekord.

 

Print Friendly, PDF & Email