Mis see on? Itaalia Viie Tähe Liikumine

TÄHELEND? Euroopa Liidu ühe suurema liikmesmaa poliitilisel maastikul on endast viimasel ajal võimsalt teada andnud uus jõud – end rahvaalgatuseks nimetav Viie Tähe Liikumine. Selle üks asutaja on tuntud koomik Beppe Grillo. JDENNEHY.COM

TÄHELEND? Euroopa Liidu ühe suurema liikmesmaa poliitilisel maastikul on endast viimasel ajal võimsalt teada andnud uus jõud – end rahvaalgatuseks nimetav Viie Tähe Liikumine. Selle üks asutaja on tuntud koomik Beppe Grillo.
JDENNEHY.COM

Oktoobri alguses möödus täpselt seitse aastat ajast, mil Euroopa Liidu ühes suuremas ja mõjuvõimsamas riigis Itaalias tekkis uus rahvaühendus Viie Tähe Liikumine (it k Movimento 5 Stelle ehk M5S). Tänaseks on sellest populistlikust liikumisest saanud Itaalia vaat et tähtsaim opositsiooniline jõud.

Kuna 4. detsembril toimub Itaalias järjekordne rahvahääletus põhiseaduse muutmise küsimuses, siis võib juhtuda, et just M5S-i eestvedamisel kukutatakse võimult praegune peaministri Matteo Renzi juhitav habras valitsuskoalitsioon.

Briti majandusväljaanne The Economist kirjutab, et kui nii läheb, võib Apenniini poolsaarel, mis on praeguse rändekriisi tõttu juba niigi kannatada saanud, käivituda tõeliselt suur segaduste ahel. Hiljutised sotsioloogilised küsitlused näitasid, et reitingu poolest on M5S peaminister Matteo Renzi Demokraatlikust Parteist maas vaid mõne protsendi võrra.

Itaalia viimastel üldvalimistel 2013. aastal sai M5S ligi veerandi häältest. Sellest ajast on Silvio Berlusconi juhitav erakond Forza Italia, mis kunagi oli Demokraatliku Partei peamine rivaal, järkjärgult lõhenenud. Riigi teine tähtsam parempoolne erakond Põhjaliiga pole aga suutnud end kogu riigis kehtestada. Selle peamine põhjus on Põhjaliiga ülemäära äärmuslikud vaated. Lisaks on selle erakonna juhtkond valijatele alati kuulutanud, et nende eesmärk on majanduslikult jõukate põhjaprovintside huvide kaitsmine.

Poliitikavaatlejate arvates pole seega võimatu, et peagi moodustatakse Itaalias M5S-i valitsus. Tänavu juunis sai selle liikumise esindaja Rooma linnapeaks, mis oli praegusele võimuerakonnale Demokraatlikule Parteile suur löök. Lisaks läks M5S-i kätte ka Põhja-Itaalia ühe tähtsama majanduskeskuse Torino linna juhtimine. Seni oli see linn olnud vasakpoolsete erakondade peamine tugipunkt.

Kahe mehe looming

Sellega seoses on maailma ajakirjanduses viimasel ajal kerkinud küsimus – mis ikkagi on M5S, mille eest selle liikmed võitlevad?

 

Print Friendly, PDF & Email