Sinimerekarpide kasvandus Saaremaa külje alla

Heliose kirjastuse omanik Janno Joosep tahab rajada Eesti esimese sinimerekarpide kasvanduse.

Avalikkuse eest varju hoidev Joosep on laia haardega, tegutsedes eri valdkondades, alates kirjastamisest ja lõpetades parfümeeriaga, kirjutas Äripäev. Karbikasvanduse plaanide taga on Joosepi firma Agro Marine, mis nüüd vesiviljelusele keskendub.

Mõte sinimerekarpide kasvandusest on Joosepi peas küpsenud umbes poolteist aastat. Pealegi ei ole Eestis sinimerekarpe ehk söödavaid rannakarpe kunagi kasvatatud. “Norras ja mujal tegeletakse sellega päris palju, tundub hea plaan. Innovatiivne,” selgitas Joosep, kes laenas idee Norra ja Taani kasvandustelt, mille tööd ta vaatamas käis.

Esmalt on plaanis kevadel rajada katseliinid Saaremaa ja Hiiumaa lähistel: Soela väinas, Abruka saare lähedal, Lõmala sadamas ja Võirahul. Selleks ootab Joosep tehnilise järelevalve ametilt (TJA) 50 aastaks mõeldud hoonestusluba.

Janno Joosepi firma kirjutas TJA-le saadetud taotluses, et karbid kasvavad kolme kuni nelja sentimeetri pikkuseks. Keskkonnaamet lükkas selle oma kirjas ümber: siinses rannikumeres jäävad rannakarbid ainult kahe kuni kolme sentimeetri pikkuseks. Nende väiksus on ka põhjus, miks Joosep ei taha karpe toota inimeste söögilaua jaoks, vaid kasvatada loomasöödaks ja maheväetiseks.

Kasvanduse rajamiseks kasutab Joosep oma raha, peale selle soovib ta kaasata investoreid.

 

 

Print Friendly, PDF & Email