Bussijaama lähedal tekitas ärevust kahtlane kohver (1)

TÜHI KOHVER: Demineerijad tegid pommiroboti abil kindlaks, et kahtlane kohver on tühi. LÄÄNE PÄÄSTEKESKUS

TÜHI KOHVER: Demineerijad tegid pommiroboti abil kindlaks, et kahtlane kohver on tühi.
LÄÄNE PÄÄSTEKESKUS

Pärnust tulid neljapäeva õhtul kiirkorras kohale demineerijad, sest Kuressaare bussijaama läheduses märgati kahtlast diplomaadikohvrit. Õnneks see siiski ohtlikuks ei osutunud.

Lääne-Eesti pommigrupi juht Janek Sõnum ütles Saarte Häälele, et Lääne-Eesti piirkonnas toimuvatele pommiohuga seotud väljakutsetele reageerivad üldjuhul Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad, kelle baas asub Pärnus.

“Eile võttis sündmuskohale jõudmine aega kaks tundi ja viis minutit,” lisas ta.

Päästjad tegid kindlaks, et tegu on diplomaadikohvriga. Ohuala piirati, bussijaamast evakueeriti inimesed ja politsei sulges piirkonnas liikluse. Pommigrupp lahkus sündmuskohalt kell 00.19.

OÜ Kuressaare Bussijaam juhataja Aare Lehtsi sõnul intsident bussiliiklust tema teada ei häirinud. Nii hilja busse enam välja ei lähe ja vaid mõned üksikud saabuvad pärast kella üheksat.

Janek Sõnum selgitas, et demineerijad reageerivad iga pommikahtluse korral, kuid reageerimise iseloom on igast väljakutsest tulenevalt mõnevõrra erinev.

“Eelkõige püütakse algselt välja selgitada täpsem informatsioon eseme ja selle asukoha kohta. Selleks tehakse koostööd reageerivate operatiivüksustega ning selgitatakse välja ohu tõenäosus ja võimalik ulatus,” rääkis ta. “Üldine printsiip on, et prügi käib prügikasti ja tõenäoliselt pommikahtlase eseme ümbruses toimub evakuatsioon,” lisas Sõnum.

Kui tegu on erakordselt kiireloomulise sündmusega, teeb pommigrupp koostööd politsei- ja piirivalveameti lennusalgaga ning vajadusel kasutatakse ka helikopteri abi. “Sellistel juhtudel saabub sündmusega tegelema personaalse erivarustusega pommitehnik. Suurem lisavarustus saabub täiendavalt,” selgitas Janel Sõnum.

Kui inimesed märkavad omanikuta pakendit või kohvrit, peaksid nad eelkõige mõtlema, milles väljendub antud eseme ohtlikkus. “Juhul kui tegemist on inimese hinnangul võimaliku plahvatusohtliku esemega, tuleb sellest kohe teatada telefonil 112,” kinnitas Sõnum. Ta tõdes, et kindlaid ohule viitavaid tundemärke ei ole võimalik kirjeldada. Kõik sõltub eseme kujust, asukohast, välistest tundemärkidest jne. Valdavalt tuleks tähelepanu pöörata omanikuta esemetele, mis asuvad rahvarohketes kohtades või paikades, kus inimesed kogunevad.


NB!

  • Lõhkematerjali ja lahingumoona leides ei tohi seda puudutada. Tuleb leiukohast eemalduda ja teavitada häirekeskust telefonil 112.
  • Ohust tuleks teavitada ka läheduses viibijaid ning kui võimalik, ala piirata. Samuti on oluline, et abijõbududele oldaks telefonitsi kättesaadav.
  • Häirekeskusse helistades tuleks leidu kirjeldada võimalikult täpselt – pikkus, läbimõõt jne, kas eseme küljes on juhtmeid, patareisid jms. Edastada tuleb ka eseme täpne asukoht.
Print Friendly, PDF & Email