Kas Reformierakonna valitsus kukub?

2/3 häältega Keskerakonna uueks juhiks valitud Jüri Ratas ütles kongressi kõnepuldist: “Tänase Reformierakonna juhitud valitsus seisab ja see valitsus tuleb lõpetada.”  Kuidas kommenteerivad Ratase esimeheks saamist ja tema väljaütlemist Reformierakonna ning selle koalitsioonipartnerite SDE ja IRL-i esindajad Saaremaal?

kalle-laanet_wKalle Laanet, riigikogu liige, Reformierakonna Saare maakonnaorganisatsiooni esimees:

Usun, et Ratase saamine esimeheks oli Keskerakonna jaoks parim variant. Esiteks oli seda muutust vaja eelkõige Keskerakonnale, teiseks muudab see olemasolevat poliitilist maastikku.

Keskerakonna lõhenemist ega lagunemist kindlasti ei tule – kõik osapooled on ju kinnitanud, et jätkavad Keskerakonnas. Võtame kasvõi Yana Toomi, kes on sõnanud, et on ühtse Keskerakonna poolt. Ka teised Edgar Savisaart toetanud erakonna liikmed on kinnitanud, et on ühtse Keskerakonna poolt. Keskerakonnale on hädasti vaja kõiki riigikogu fraktsiooni liikmeid ehk 27 häält.

Kui Keskerakond tahab olla kaasarääkija Eesti poliitika kujundamisel, siis peavad nad oma plaane selgitama kindlasti nii erakonna-siseselt kui ka avalikkusele. Täna ei ole riigikogus ühelgi fraktsioonil ainujuhtimiseks vajalikku häälte hulka, seega saab ainuvõimalik olla koalitsioonivalitsus. Meeldetuletuseks – praegune koalitsioon koosneb kolmest osapoolest, Reformierakonnast, SDE-st ja IRL-ist.

Mis puutub Ratase väljaütlemisse, siis valitsus saab lõppeda alles siis, kui kolmest osapoolest on keegi – SDE, IRL või Reformierakond – kõva häälega välja öelnud, et ta selles valitsuskoalitsioonis enam ei osale.

Kas kavandatav umbusalduse avaldamine läbi läheb, on täna veel vara öelda, kohvipaksu pealt ma ennustama ei hakka.

helle-kahm-2016-teineHelle Kahm, Reformierakonna Saaremaa piirkonna esimees:

Mina eelistan Keskerakonna juhina muidugi Ratast. Ta on noor ja tubli töömees, kes enne mõtleb, kui ütleb. Vahel inimesed kipuvad ütlema ja siis alles mõtlema. Aga ju ta siis tahtis neid asju öelda, mis ta ütles. Loodan, et edaspidi ta mõtleb rohkem järele.

Mina leian, et see seisaku ja valitsuse lõpetamise jutt on teiste suunas näpuga näitamine oma erakonna probleemide pisendamiseks. See on poliitiliselt ja inimlikult väiklane. Kõigepealt peaks oma nii-öelda majaesise puhta hoidma. See kindlasti ei näita seda, et inimesed soovivad Eesti elu koostöös paremaks teha. Sellest on kahju.

Seda, et valitsus vahetub, ma ei usu. Aga ma ei ole muidugi selgeltnägija. Võib-olla tuleb seda sensitiivide saatest kellegi käest küsida.

prii-jaanis-wJaanis Prii, SDE Saaremaa piirkonna esimees:          

Paistis ju tükk aega, et läheb Ratase kasuks see värk.

Arvata võib, et Keskerakond hakkab nüüd teistega senisest rohkem koostööd tegema. Kas suurem koostöö hakkab ka SDE ja Keskerakonna vahel, sõltub ikka sellest, kellega Keskerakond tahab koostööd teha ja kellega mitte. Arvan, et programmiliselt on Keskerakonnal sotsidega ehk kõige suurem ühisosa, näiteks maksude teema.

Kindlasti on neil mingid eeldused koostööks nüüd loodud, aga mis edasi saab, eks elu näita.

Kui Ratas ütles, et see valitsus tuleb lõpetada – eks ta näeb võimalusi. Ega valitsus enne ei lõpe, kui mingisugune teine valitsus kokku pannakse. Mina plaanitavat umbusaldusavaldust ja uue valitsuse loomist omavahel ei seoks. Sai ju see umbusaldus neil sisse antud juba tükk aega tagasi, arvan, et see ei pruugi läbi minna.

Kaido_Kaasik_WEBKaido Kaasik, IRL-i Saaremaa piirkonna esimees:

Pigem on seisakujutt lihtsalt opositsiooni jutt. Mina seda ei ütleks, et praegune valitsus seisab, reformid ju käivad aktiivselt – nii haldus- kui ka riigireform. Palju on tehtud maksumuudatusi. Kui eesmärgid ellu viiakse, on väga hea.

Kui suudetakse erimeelsused ületada, küllap see valitsus ka edasi toimetab. Aga eks seda näita lähinädalad. Praegu on veel vara öelda.

IRL-i ja Keskerakonna koostöö kohta nii palju, et siin kohapeal pole me kunagi teiste partneritega koostööd välistanud, kui on mõistlikud inimesed ja suunad, mida koos ellu viia.

Print Friendly, PDF & Email