Mäebe rahvas saab oma aastaid igatsetud külaplatsi (1)

VAIKNE KENA KOHAKE: Mäebe rand on juba praegu ilus, kuid tõotab edaspidi aina ilusamaks muutuda. MAANUS MASING

VAIKNE KENA KOHAKE: Mäebe rand on juba praegu ilus, kuid tõotab edaspidi aina ilusamaks muutuda.
MAANUS MASING

Torgu volikogu otsus kehtestada Mäebe külaplatsi detailplaneering võimaldab kenale korrastatud rannaalale püstitada külamaja-paadikuuri ja merepäästepunkti. Oodata on õdusaid kontserte ja rannakino seansse.

Mäebe küla jaoks oli 31. oktoober ajalooline verstapost, mille üle külavanem Annika Ellervee siirast rõõmu tunneb. Mäebe külaplatsi viis ja pool aastat tagasi algatatud detailplaneering jõudis viimaks positiivse lõpplahenduseni.

Ilmatu põnev väljakutse

annika-ellerveeAmetkondi, kes oma sõna sekka ütlesid, kogunes hulgi ja külavanema tänusõnad kuuluvad neile kõigile. “Eraldi suure tänu tahaks kogu küla poolt edasi anda Saare maavanemale Kaido Kaasikule, Torgu volikogule eesotsas Mihkel Undrestiga, maakorraldaja Tiia Klugele, projekteerija Alar Ollile ja vallavanem Tiit Põllule – aitäh!” ütles Ellervee.

See, mis nädala algul paberil lõpule jõudis, tähendab tegelikult alles hullupööra tööd ja põnevaid uusi väljakutseid kogu külale. “Meite külas elavad teotahtelised inimesed, kellele pole siiani miskit võimatuks jäänud ega jää ka edaspidi,” kinnitas Annika Ellervee.

Külaplatsile on tema sõnutsi plaanis rajada vabatahtlike merepäästepunkt, kus hakatakse hoidma liikmete isiklikku päästevarustust. Teises etapis kerkib ka paadikuur-külamaja. “Häid lambad mahub palju ka väikesesse lauta,” on Ellervee veendunud.

Toimetama hakkab külaplatsil (ja on juba viimased seitse aastat toimetanud) kohalikest elanikest ja kohapeal majapidamisi omavatest suvesaarlastest koosnev Mäebe rannaselts. “Plaanime järgmiseks jaanipäevaks esimesed hooned katuse alla saada,” avaldas külavanem. Kõige korraga väljaehitamine ei tule kõne alla. Asju püstitatakse vastavalt võimalustele, sest kõike rahastavad seltsi liikmed ise.

Ellervee sõnul tahavad nad Mäebel jätkata juba traditsioonilisi suveüritusi. “Lisaks plaanime korraldada mõne õdusa kontserdi, rannakino seansi, merepääste ja päästega seotud koolituspäeva ning hulga töiseid ja meeleolukaid talguid,” loetles ta.

Mõtteid on külarahval hulgaliselt ja see on vaid väike osa kõigist plaanidest. “Õnneks on küla ja siin elavad inimesed ennast tõestanud ja planeeritav tegevus on jätk toimunule,” sõnas Ellervee. Mäebe rannas on pilli mängitud, siin on professionaalsed artistid muusikat loonud, on vaadatud filmi esilinastust 100 aasta vanustest kokkulõigatud filmikaadritest, millele olid lisatud humoorikad subtiitrid. Esietendatud on varjuteatrit ja ära on nähtud nukumuusikal.

Pole ainult külakeskne

“Meie rannas on korraldatud piknikuid, mis annavad oma toidu- ja joogivalikuga silmad ette udupeentele catering’i firmadele, ja muinastulede ööl on püstitatud ka vahvaid tule­skulptuure,” jagas Ellervee oma rõõmu juba toimunust.

Üritustest osavõtjaid on seejuures alati ka Kaavilt, Mässalt, Ansekülast ja Torgust. Seega ei ole Mäebel toimuv ainult külakeskne ettevõtmine.

Sel suvel tunnustas Saare maavanem Mäebe rannaseltsi “Kaunima kodu” vastuvõtul. “Igal aastal on meie külla lisandunud mõni noor inimene või pere, kes on oma otsuse teinud lisaks ilusale puhtale loodusele ka toredaid inimesi ja külaelu silmas pidades,” märkis külavanem.

Annika Ellervee sõnul on rõõm olla sellise küla külavanem, kus uute mõtetega alati kaasa tullakse ja vastavalt võimalustele proovitakse elu üheskoos paremaks muuta.

Print Friendly, PDF & Email