Petised kaaperdavad taas e-postkaste (1)

Alanud on Gmaili identiteedivarguste järjekordne laine – küberpätid kasutavad pahaaimamatute inimeste meilikontosid, et nende tuttavatelt raha välja petta.

Eile saatis Kuressaare muusikakooli õpetaja Laine Sepa Gmaili konto välja teate, mille kohaselt käis ta reisil Kiievis, kus varastati kõik ta dokumendid ja ka krediitkaart. Seetõttu küsis ta justkui lühiajalist laenu – 1870 eurot.

Saarte Häälele kinnitas Laine Sepp, et temaga on kõik hästi ja Ukrainas ta lõksus ei ole. Ta lisas, et probleem on likvideeritud, kuid koos kontoga läksid kaotsi tema kontaktid.

Niisuguse kirja saanutel tuleks ühendust võtta võimaliku kannatanuga, et olukorras selgusele jõuda. Kelmide kirjutatud kirjale, milles tihtipeale leidub kahtlasi trükivigu, ei tasu aga vastata. Samuti ei tohiks mitte mingil juhul kuhugi raha saata, enne kui on kindel, et isik, kelle kontolt kiri saadeti, seda tõesti vajab ja tõesti hädas on.

Inimesed, kes saavad teada, et nende konto on kaaperdatud, peaksid aga tuttavate seas selles osas teavitustööd tegema.

Taoliste olukordade vältimiseks tuleks kasutusele võtta keerulisemad paroolid. Samuti peaks erinevates veebikeskkondades kasutama erinevaid paroole ja keskkondades, kus toetatakse kahetasandilist sisselogimist, seda võimalust ka kasutama.

 

Print Friendly, PDF & Email