Linnalaagris võtsid mõõtu sumorobotid (+VIDEO)

KOHE SAAB VALMIS! Simoon Kuusemäe ja Marken Haandi sõnul pole robotit ehitada kuigi keeruline. MAANUS MASING

KOHE SAAB VALMIS! Simoon Kuusemäe ja Marken Haandi sõnul pole robotit ehitada kuigi keeruline.
MAANUS MASING

Eile ennelõunal oli Kuressaare Gümnaasiumi füüsikaklass täis sügisvaheaja linnalaagrisse tulnud poisse ja tüdrukuid, kes Lego Mindstorms komplektist, arvutiprogrammi abiga ja füüsikaõpetaja Olle Araku juhendamisel roboteid ehitasid.

“Kui meie robot valmis saab, peab ta teise roboti sumoalast välja lükkama,” selgitas Saaremaa ühisgümnaasiumi 5.b klassi poiss Marken Haandi, kes koos paarimehe, samuti 5. b klassi õpilase, ent hoopis Kuressaare Vanalinna Kooli nimekirja kuuluva Simoon Kuusemäega ühe laua taga askeldas. “Robot ei tohi valgest joonest üle minna,” lausus Marken, lisades, et robot “näeb” ringikujulist ala ääristavat valget joont anduri abil.

“Meie robot läheb kohe esimesena võistlema,” teatas Simoon, kes ehitas eile juba kolmanda roboti. “Olen neid ehitanud koolis Marko Kaju arvutitunnis,” märkis Simoon.

Võlusõna “robootika”

Markeni sõnul sai ta linnalaagri kohta teada e-koolist. Poiss tunnistas, et esialgu polnud ta osalemisest kuigi huvitatud, ent otsustavaks sai sõna “robootika” laagri programmis. Varem poiss robotit ehitanud polnud.

Simoon ütles, et on proovinud ka 3D-joonistamist – just seda saab teha tänasel laagripäeval  TTÜ Kuressaare kolledžis.

Ühe laua ääres istus viieliikmeline tüdrukute tiim: Birgit Pruunlep KG 6.b klassist ja Maarit Kombe 4.b klassist,  Salme põhikooli viiendik Geidi Merivald ja kuuendik Kertu Paju ning SÜGi 5.b klassi õpilane Karmen Viilup. Nende robot oli juba valmis. Kiire test põrandal asuval ümmargusel areenil ning siis võisid tüdrukud jääda oma võistluskorda ootama.

Tüdrukute meelest tundus laagri programmis nende jaoks kõige huvitavam 3D-joonistamine. “Aga täna teeme veel küpsisetorti ja läheme fotojahile,” rääkisid nad.

“Lapsed on oma oskustelt ja osavuselt erinevad, aga saavad ikka hakkama,” leidis robotiehitamise juhendaja Olle Arak.

Nn põhirobot oli laste jaoks juba ette valmistatud. “Seda ju nii kiiresti nullist valmis ei ehita,” tõdes Arak. Juhendaja sõnul tulevad roboti ehitamisel kasuks loodusainete- ja tehnika-alased teadmised. “Kindlasti on ehitamisel oluline arvutioskus,” lisas ta.

Robotid valmis, oli aeg võistluseks küps. Kui paar avakatset lõppesid viigiga – masinad ei suutnud üksteist kuidagi ringist välja puksida, siis esimese võidu pälvis üsna tasavägises heitluses Markeni ja Simooni ehitatud masin.

TTÜ Kuressaare kolledži, KG ja TTÜ Mektory tehnoloogiakooli koostöös toimuva laagri organiseerisid ja viivad läbi kolledži väikeettevõtluse eriala tudengid, kes valikainena õpivad sündmuskorraldust.

Lapsed kodust välja

Ettevõtmise eesmärk on tuua lapsed koolivaheajal kodust välja, sisustada nende aega kvaliteetselt ning anda lastele uusi teadmisi ja kogemusi valdkondades, millega nad iga päev kokku ei puutu.

Nii saavad poisid ja tüdrukud tutvuda TTÜ Kuressaare kolledži erialadega, osaleda erinevates mängudes ja põnevates töötubades. Tänasesse programmi kuuluvad näiteks  Kahoot, 3D-joonistamine, materjaliladu ja laevade ujutamine.

Suurem osa 20 laagrilisest on poisid. “Eks robootika ja materjaliladu ole rohkem poisse köitvad teemad,” lausus üks ürituse korraldajaist Kristin Värno.

Print Friendly, PDF & Email