Kihelkonna võttis eelarvesuuruse laenu (8)

“TULEB ÄRA TEHA, SEST SIIS ON TEHTUD.” Sellest Karl Teäri üleskutsest lähtudes otsustas volikogu miljoni laenata. Esiplaanil Jaen Teär ja Meelis Laido. MAANUS MASING

“TULEB ÄRA TEHA, SEST SIIS ON TEHTUD.” Sellest Karl Teäri üleskutsest lähtudes otsustas volikogu miljoni laenata. Esiplaanil Jaen Teär ja Meelis Laido.
MAANUS MASING

Et jõuda valla hooldekodu veel enne omavalitsuste ühinemist uuendada ja suurendada, andis Kihelkonna vallavolikogu eile loa 950 000 euro suuruse laenu võtmiseks.

Kõrvaltvaataja jaoks kestis korraliku suurusega laenu otsuse vormistamine volikogus vaid mõne minuti. Vallavanema sõnavõtt, volinikel küsimusi ei olnud ning hääletus. Miljonilise eelarvega valla volinikud hääletasid kõik selle poolt, et pea miljon pangast juurde hankida.

Tõsi ta on, et Kihelkonna hooldekodu uuendamine on juba aastaid arutatud teema ja kirjas ka mitmes valla arengut puudutavas dokumendis.

Volikogu esimehe Karl Teäri seisukoht oli kindel: “Tuleb ära teha, sest siis on tehtud.”

Praeguse hooldekodu eluruumid ja pindala ei vasta kehtivatele nõuetele ning üleüldse võiksid tingimused paremad olla. Hooldekodu ehitustöödele on tehtud ka hange ning selle võitis Arens Ehitustöö ja Remet Ehitusettevõtte ühispakkumus. Riigihange tuleb korraldada ka laenu võtmiseks. Vallavanem Raimu Aardam kinnitas, et kui kõik laabub, on hooldekodu aasta pärast kenam ja suurem.

Saarte Häälele laenu võtmise tagamaid selgitades ütles Aardam, et 15 aastaks võetava laenu tagasimaksmine ei tohiks olla probleem. Vallavanema sõnul on valla laenukoormus praegu sisuliselt null. Teisalt arvestatakse ühinemistoetusega ning lisaks on veel avanemas mõningaid võimalusi raha taotlemiseks.

Eestis on mitmeid omavalitsusi, kes on enne ühinemisprotsessi valla objekte laenurahaga ehitama hakanud. Aardam tõdes, et kindlasti on seal oma roll ka hirmul, et suures ühendvallas ei suudeta oma vajadusi enam tõestada, nende eest seista ning asjad jäävadki tegemata. Ühinemisläbirääkimistele esitatud investeeringute soovilehel paigutas Kihelkonna vald hooldekodu esimesele kohale.

Ühinemist vedava Kuressaare linnapea Madis Kallase sõnutsi ei ole Kihelkonna käitumises midagi taunitavat.

“Kui tingimused laenu saamiseks on täidetud, ei saa teised omavalitsused seda kuidagi kommenteerida. Tegu on nende volikogu otsusega ja selle piirkonna sooviga,” ei näinud Kallas põhjust Kihelkonna käitumist arvustada.

Tema sõnul plaanib ka Kuressaare enne ühinemist vastavalt planeeritud arengutele laenu võtta ja selle abil linnale vajalikke plaane ellu viia.


Vald ostis korteri

Kihelkonna vallavolikogu ostis eilsel istungil 7500 euro eest 67-ruutmeetrise korteri. Nimelt pakkus korteri soomlasest omanik korterit vallale põhjusel, et korteris elab sees perekond, kellel ei ole muud elamispinda ja kes ei ole ka võimelised seda soetama.

Raimu Aardami sõnul ei olnud vallal muud võimalust kui ostutehing sooritada. Samas kujunes hind 2500 eurot kallimaks, kui Domus Kinnisvara oli korteri hinnaks andnud. Aardam märkis, et samas suurusjärgus hinnaga on kortereid sealkandis varemgi müüdud ning vallal õnnestus hinda ka rohkem kui kolmandiku võrra alla kaubelda. Mingeid maksuvõlgu korteril ei olnud.

Print Friendly, PDF & Email