Üle saja poisi lasi Kuressaares keelpillimuusikal heliseda

NOOR VIIULDAJA: Laine Sepp õnnitleb Albert Leppikut, kelle publik valis parimaks festivalil osalenud saarlaseks. MAANUS MASING

NOOR VIIULDAJA: Laine Sepp õnnitleb Albert Leppikut, kelle publik valis parimaks festivalil osalenud saarlaseks.
MAANUS MASING

Juubelihõnguline 15. rahvusvaheline poiste keelpillifestival tõi Kuressaarde ka seekord palju suurepärast muusikat ja esinejaid nii Eestist kui ka naaberriikidest.

Publiku lemmikuks osutus tänavu Hans Christian Aavik Tallinna muusikakeskkoolist (õpetaja Kaido Välja). Parimaks saarlaseks valiti Albert Leppik (õp Laine Sepp). Koos varasemate aastate esinejatega osales tänavusel festivalil 107 keelpillimängijat nii Eestist, Lätist kui ka Venemaalt.

“Need hetked on fantastilised,” ütles festivali hing ja eestvedaja Laine Sepp avamisel. Ta tõdes, et üha raskem on kokku panna kontsertide kava, kuna on nii palju häid mängijaid ja tase on tõusnud nõnda kõrgeks. Imelist keelpillimuusikat võisid nautida kõik huvilised.

Laine Sepa endine õpilane Sander Mölder kirjutas festivalile pühendatud loo “Lainetused ja kiigutused”. Kolmel tšellol kandsid selle ette Mölder ise, samuti Saaremaaga seotud Valle-Rasmus Roots ja Laine Sepa endine õpilane Karret Sepp. “Festivalil osalemine on minule traditsioon,” ütles sellest aastast muusikaõpinguid Tallinnas jätkav Karret Sepp Saarte Häälele, lisades, et festival toob vanad tuttavad taas kokku.

Muusikapeole pani punkti laupäevaõhtune varasemate aastate esinejate, n-ö seenioride kontsert. Kuigi aega oli vähe ja osa külalisi kiirustas praamile, otsustasid külalisõpetajad laulda kõik koos Laine Sepale “Me täname, täname”. See oli nii ilus, et saalitäis rahvast tõusis kaasa lauldes püsti, avaldamaks festivali eestvedajale austust ja tänu. Tormiline aplaus ei tahtnud kuidagi vaibuda. Alles seejärel kuulutati välja publiku lemmikud ja kõik said valida endale auhinnad. “Ma olen ise nii vaimustuses sellest festivalist, et teen nii kaua, kui jaksan,” ütles Laine Sepp lõpetuseks.

Tšellopoiss Lootuse ema Mari-Liis Niit ütles, et Lootus, kelle õpetaja on Laine Sepp, oli esinejate seas teist aastat, ent kuulajate poolel esmakordselt juba seitse aastat tagasi, seitsme päeva vanusena. “Meenub, et muusika pani magava beebi naeratama. Mäletan, et kui aastal 2011 esimest korda kõik festivali kontserdid ära kuulasin, oli mul kaasas vanem tütar Tähelill, kes tollal nelja-aastasena kõik kontserdid vaikselt paigal püsis ja huviga kuulas. Sellest ajast peale on igasügisene poistefestival meie peres oodatud sündmus ja kui vähegi võimalik, katsume nii planeerida, et ükski kontsert vahele ei jääks,” rääkis Niit. Ta lisas, et põnev on kuulata uusi tulijaid ja näha, milliseid edusamme juba eelmistest aastatest tuttavad poisid vahepeal teinud on.

Festival on poistele väga oluline, et neid innustada ja julgustada ning muusikaõpingute juures hoida. Mis seal salata, teatud vanuses on tüdrukute areng kiirem ja poisid jäävad neist justkui maha. Sellelt pinnalt on tagasilöögid kerged tulema ja nii mõnigi mehehakatis võib pilli sootuks nurka visata. Seepärast ongi väga vaja festivali, mis on just nimelt ainult poistele, leiab Niit. “Minu tütar igal aastal nuriseb, et nii pole aus – miks siis tüdrukute festivali pole?” Selle peale on korraldajal, õpetaja Laine Sepal aga vastus valmis: “Teate, tüdrukud, tegelikult ma teengi seda kõike just nimelt teie jaoks, et poistest kasvaksid muusikat armastavad mehed, kes tulevikus ka oma naise ja lapsed meelsasti kontserte kuulama viivad.”

 

Print Friendly, PDF & Email