Pole välistatud, et Saksamaa presidendiks saab moslem (6)

VEEL AMETIS: Eeloleval aastal valitakse Saksamaal uus president. Ehkki praegune riigipea Joachim Gauck võib ametisse jääda ka teiseks tähtajaks, on ta praegu mõista andnud, et soovib ameti maha panna. Eks näe, mida tulevik toob. BiILD.DE

VEEL AMETIS: Eeloleval aastal valitakse Saksamaal uus president. Ehkki praegune riigipea Joachim Gauck võib ametisse jääda ka teiseks tähtajaks, on ta praegu mõista andnud, et soovib ameti maha panna. Eks näe, mida tulevik toob.
BILD.DE

Peagi ametist lahkuv Saksamaa Liitvabariigi president Joachim Gauck pakub, et tema järglaseks võib saada islamiusku inimene. Sellest kirjutas Saksa mõjuvõimas tabloid Bild.

“Ma ei välista seda võimalust tulevikus,” ütles Saksamaa president Joachim Gauck teadeteagentuurile Evangelische Pressedienst.

Terve rida Saksamaa tipp-poliitikuid mõtleb samamoodi. “See, kas Saksamaa president on kristlane, moslem või budist, ei peaks omama mingit tähtsust. Peamine on, et religioon oleks riigist lahutatud ja et inimese usk ei hakkaks kuidagi mõjutama meie praegust põhiseaduslikku korda,” arvas ajalehele Bild antud usutluses Saksamaa ühe juhtiva erakonna Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) parlamendifraktsiooni juht Thomas Oppermann.

SPD aseesimees Ralf Stegner on samuti seisukohal, et sugu ja usutunnistus peaksid riigipea valimisel olema teisejärgulised küsimused.

Moslemist riigipea vastu pole ka Saksamaa Roheliste Partei üks liidreid Cem Özdemir, kes ise on Türgi päritolu. “Loomulikult võib meie president olla moslem,” ütles ta. “Lõppude lõpuks on ju peamine, et meil oleks hea riigipea, mitte aga hea usuliider.”

Ka Saksamaa idaosas asuva Thüringeni liidumaa valitsusjuhi Bodo Ramelowi arvates pole inimese usk ja rahvus riigipea valimisel olulised. Temal olevat ükskõik, kas uus president on “friis, serblane või sorb, katoliiklane, protestant, hindu või ateist, taimetoitlane, jalgrattur või moslem”. “Kõik need loetletud tunnused ei räägi ju midagi inimese isikuomadustest,” arvas ta.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

 

Print Friendly, PDF & Email