Veganlusest koolis, kodus ja elus

SAAB KA LIHATA: Genert Allikmaa sõnul on nüüd võimalik ka koolisööklas paluda toitu, mis liha ei sisalda. MAANUS MASING

SAAB KA LIHATA: Genert Allikmaa sõnul on nüüd võimalik ka koolisööklas paluda toitu, mis liha ei sisalda.
MAANUS MASING

Genert Allikmaa, Saaremaa ühisgümnaasiumi kunstnikuhingega gümnasist, on viimased pool aastat elanud vaid taimsetest saadustest.

“Olen umbes kolm aastat olnud taimetoitlane. Siis mõtlesin, et hakkan juba täielikult veganiks ning nüüd olengi pool aastat nii elanud,” tunnistab ta.

Genert selgitab, et taimetoitlus tähendab vaid lihast loobumist, vegani toidulaualt on kadunud aga kõik loomsed produktid: piimatooted, muna, või ja loomulikult lihatooted. See muudab elu kohati küll keeruliseks, kuid vegan-kommuunis valitseb suur ühtsustunne, olenemata sellest, miks või kui kaua aega tagasi keegi sellise elustiili omaks võttis.

Ei söö ainult maltsa ja heina

Generti sõnul on veganite ja taimetoitlaste kommuun hoogu kogunud ning nüüd on näiteks koolisööklas võimalik endale lihata toitu paluda. “Mõni aasta tagasi, kui Anni Viskus siin koolis õppis, võeti tema organiseerimise tulemusena selline variant kasutusele,” ütleb Genert.

Suurim müüt, mis noore vegani arvates nende kohta levib, on see, et veganid söövad vaid maltsa ja heina, kuid tegelikult on tänapäeval paljudele loomsetele produktidele taimseid alternatiive. Lehmapiima asendab näiteks riisi- või mandlipiim, liha asemel võtavad taldrikul koha sisse taimsed viinerid, sojakotletid, tofu.

 

Print Friendly, PDF & Email