LUGEJA KIRI: Mereluule, kalapirukad ja lõõtspillimäng

Oktoobri lõpus ootavad raamatukogud üle Eesti oma lugejaid tähistama raamatukogupäevi. Tänavu on need pühendatud merele.

Neljapäeval kogunesid lugejad Tornimäe raamatukogusse kalapirukatega kaetud teelaua ümber, et koos laulda tuntud merelaule ehtsa lõõtspilli saatel. Pilli oli kaasa võtnud Tornimäe raamatukogu aktiivsemaid lugejaid Andi Koppel, kelle hingestatud mäng võlus kõiki koosviibijaid.

Kuna tänavu möödus 100 aastat meie tuntud luuletaja Debora Vaarandi sünnist, siis rääkisime temast ja sellest, kuidas ta oli seotud meie kodukohaga.

Debora Vaarandi isa sündis Pöide vallas Mui külas Reinadu talus. Meie Tornimäe õigeusu vanal kalmistul on palju haudu, kus puhkavad Trulli nime kandnud inimesed.

Lugeja Luule Vikat on aga sündinud Saikla külas Debora Vaarandi emapoolse vanaisa naabertalus. Ta meenutas, et luuletaja armastas väga kirsse – Ella talus oli üks kirsipuu, kust keegi ei tohtinud kirsse süüa, sest need kuulusid Deborale.

Lugeja Eili Oll mäletas luuletajat kui väga ilusat naist, kes käis suviti koos Aira Kaaluga Mui külas Posti talus külas.

Kuna luuletaja on loonud palju merega seotud luulet, siis lugesin ette Saaremaale ja merele pühendatud luuletusi.

Meie kõigi üllatuseks lõpetas pillimees Andi oma esinemise Verdi ooperist “Nabucco” “Orjade koorina” tuntuks saanud meloodiaga. Olime lõõtspillimängija meisterlikkusest vaimustatud.

Anu Urmet, Tornimäe raamatukogu direktor

 

Print Friendly, PDF & Email