Ümarmudil leidis Balkanil turgu (3)

ESIMENE: Seda ümarmudilat pildistas Saaremaa ühisgümnaasiumi bioloogiaõpetaja Mart Mölder 2006. aastal.

ESIMENE: Seda ümarmudilat pildistas Saaremaa ühisgümnaasiumi bioloogiaõpetaja Mart Mölder 2006. aastal.

Saare Fishexport leidis saarlaste jaoks pigem tüütu ning inetu väljanägemise ja pentsiku nimega kalale ümarmudilale turgu Balkanimaades. Siiamaani on kõik kaluritelt saadud kalakogused edukalt maha müüdud.

Eesti jaoks võrdlemisi uus kala ei ole kohalike söögilauale eriti jõudnud, kuid samas läheb see heleda ja pehme lihaga kala hästi müügiks näiteks Musta ja Kaspia mere piirkonnas. Saare Fish-export saatis mudilat teele umbes 60 tonni.

“Hakkasime seda eelkõige sellepärast kokku ostma, et kalurid saaksid seda merest välja tuua, me ei tea küll, kui stabiilne see turg on, kuid siiamaani on kõik ära müüdud,” sõnas Saare Fishexpordi üks omanikke Arne Salong.

Eestlaste jaoks ei ole mudil tema sõnul kuigi atraktiivne, ent erinevad Balkani riigid võtsid ligi kolm rekatäit küll hästi vastu.

“See on rohkem kevade teema, siis on teda palju. Praeguseks teda meie vetes enam kuigi palju ei ole,” lisas Salong.

Ümarmudil on pisemat sorti kala, kes on oma areaali edukalt laiendanud, sattudes ka näiteks Saaremaa vetes Suures katlas ja Sõrve sääre lähistel kalurite võrkudesse.

Esimesed ümarmudilad leiti Saaremaa vetest täpselt kümme aastat tagasi. Ümarmudil on võõrliik, kes jõudis Eestisse selle sajandi alguses. Läänemerre oli kala jõudnud juba varem. Arvatavasti levib ta laevade ballastvee abil.

Punnis põskede ja võrdlemisi tobeda väljanägemisega kala kohta tegi põhjalikuma uurimistöö Saaremaa ühisgümnaasiumi vilistlane Aneth Pokk, kes jõudis järeldusele, et kõige rohkem võib ümarmudil ohustada meie pärismaiseid kalu ja nende järeltulijaid, mõjutades lesta ja emakala arvukust.

Aneth Pokk kirjutas oma töös, et ümarmudil on mitmel pool tähtis töönduskala, eelkõige Aasovi meres. Seal mudilat kuivatatakse ja tehakse konserve. Viimaseid toodetakse ka Poolas ja neid leidub meiegi poelettidel.

 

Print Friendly, PDF & Email