Maailmanimega õlletehasest ei saanud Nasva jõe ääres asja

ÕLLETEHASE RUUMID: Sellesse hoonesse plaaniti õlletehast. Nüüd on siin paaditööstus. MAANUS MASING

ÕLLETEHASE RUUMID: Sellesse hoonesse plaaniti õlletehast. Nüüd on siin paaditööstus.
MAANUS MASING

Kuulsal Rootsi Prippsi õlletehasel oli 90-ndate alguses kindel plaan Nasval õlletööstus avada. Hooned olid olemas ja tegevus paberil paigas. Prippsi Saaremaa tehases märjukese pudelisse panek oli sisuliselt vormistamise küsimus. Ometi saarlased loobusid ja Pripps hakkas koostööd tegema Saku õlletehasega.

80-ndate lõpp on paljudel meeles kui aeg, mil hakkas vabalt liikuma suhkruvatti ja Donaldi pildiga nätsu. Väljamaa päritolu ja kodumaise sigareti lõhna võrdlus oli kui Pariisi parfüüm suure kodumaa Kolmekordse (odekolonn “Troinoi” – R. V.) vastu. Läänemaailm hakkas vaikselt ustest ja akendest sisse imbuma.

Üks kohustuslik tollane element iga endast lugupidava eesti mehepoja riiulitel oli plekkpurkide kogu. Kindlasti oli seal ka Prippsi õllepurk. Vähesed teavad, et väga napilt jäi puudu saarlaste ja rootslaste koostööst, mille tulemusena oleks riiulitel võinud olla ka purk, kus tootja nimeks Saare Pripps.

Konservi asemele õlu

Saaremaa õlu on alati hinnas olnud. Nõukogudeajal eriti. Õlut toodeti ilmselgelt vähem, kui seda osta ja juua taheti. Legendid räägivad, kuidas ärksamad mehed teadsid tehasest väljunud õlleauto kaupluste vahelist marsruuti ja üritasid suisa autoga võidu ajada. Igas peatuses olid ühed ja samad mehed ees.

Õlletarbimine oli 80-ndatel praegusega samal tasemel. Siis räägiti 80 liitrist saarlase kohta aastas, praegu joob iga eestlane ära veidi üle 81 liitri aastas.

Siinne ainus õlletehas Varma toimetas omasoodu ja erilist arengut 80-ndate lõpus enam ei olnud. Üle Eesti hinnatud ja suletuimadki uksed lahti teinud Saaremaa ja Kuressaare õlle edukas tootmine käis ja millegi muutmiseks enamikul suurt soovi polnud.

Ent sootuks teised tuuled puhusid Saare Kaluris. Nagu Varma õlu, olid hinnatud ka Saaremaal valminud kalakonservid. Ei olnud need vahest nii defitsiitsed kui õlu, kuid kaubaks läksid alati. Suure liiduvabariikide liidu turg oli loomulikult põhjatu. Tootmine toimus Läätsa kalatööstuses, mis ilmselgelt hakkas tootmismahtude jaoks väikseks jääma.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email