Muhumaa soomlaste majutusteenus pälvis ökoturismi kvaliteedimärgi

ÖKODUO: Liina ja Jukka plaanivad oma Lalli külas asuvas talus hakata tootma siidrit ja võtta mesilased.   MAANUS MASING

ÖKODUO: Liina ja Jukka plaanivad oma Lalli külas asuvas talus hakata tootma siidrit ja võtta mesilased.
MAANUS MASING

Kolm aastat tagasi Muhu saarel talu soetanud soomlased on Saare maakonnas esimesed ettevõtjad, kelle pakutav majutusteenus tunnistati Eesti ökoturismi kvaliteedimärgise EHE vääriliseks.

Jukka Turunenile ja Liina Kahilale kuuluv Lalli Tooma farm pälvis EHE-märgise paketile “Majutus Lalli Tooma talus koos tööde tutvustusega”. Varem on majutusteenuse pakkujatest EHE-märgise saanud vaid Mesi talu kodumaja, kus pakutakse ööbimist Peipsiääre vallas vanausuliste küla tüüpelamus.

“Meie plaan on toota kõik, mis võimalik, endale ise,” kinnitavad turismitalunikud Jukka Turunen ja Liina Kahila. Espoost pärit Jukka Turuneni sõnul pidasid nad juba Soomes lugu rohelisest mõtteviisist ja samade tõekspidamiste järgi on nad korraldanud oma elu ka Eestis. Lisaks sellele, et liha tuleb lauale oma pudulojustelt, annavad peenrad, põllud ja kasvuhoone maasikaid ja aedvilju, aga ka eksootilist toidukraami, nagu tšilli ja arbuus. Praegu saadusi veel müügiks ei pakuta, aga loodetavasti juba järgmisel aastal võib Tooma talu küüslauku ka müügilettidelt leida. Plaanis on alustada ka õunamahla ja siidri tegemist ning hakata mesilasi pidama. “Proovime kõike ja otsustame siis, mis sobib,” räägib Jukka, kelle sõnul on Muhu kliima Soomest nõksu soojem ja seetõttu ka taimekasvatuseks pisut etem.

Mahetootmise põhimõtteid järgivas talus on 10 kana, 19 küülikut, 20-pealine lambakari ning kaks Saaremaa sõpradelt renditud hobust, keda karjatatakse koos lammastega Lalli rannas. Talu hooldada on umbes 2,3 ha rannakarjamaad. Möödunud aastal peeti ka siga, ent maakonda ähvardanud seakatku tõttu selleks aastaks põrsast enam ei võetud. Seevastu lammaste põhikarja tahetakse suurendada 35 loomani. Olemasolevad lambad on ostetud Tallinna lähedalt ja ühelt Muhu soomlaselt.

Igast ilmakaarest

Liina Kahila räägib, et kõikide lihaks tehtud küülikute nahad on kuivatatud kujul tallele pandud, sest parkalit pole kohapeal leitud. Alles on hoitud ka lambavill.

Jukka ja Liina kanad ja küülikud näevad välja väga usaldavad ja rahulolevad. “Oleme nendega väga palju koos,” selgitab Jukka pudulojuste stressivaba käitumist.

Küll on aga Muhu lambapidajate nuhtluseks saanud hunt maha murdnud kaks Tooma talu lammast, kellest üks oli just poeginud. Orvuks jäänud talle toideti kolm kuud luti­pudelist. Loom on nüüd inimeste suhtes väga usaldav ja kalpsab õues kogu aeg pererahva ja külalise kannul.

Tooma talu võõrustas sel suvel külalisi mitmelt poolt maailmast, ent kõige enam olid riikidest esindatud Soome, Prantsusmaa, Saksamaa ja Šveits. Siin veedavad puhkust suurte linnade elanikud, kes soovivad rahu, vaikust ja vaadet merele. Paljudele on meele järele talus pakutav võimalus sööta küülikuid ja kanu ning teha talutöid.

Praegu on talus kümme voodikohta, võiks aga olla kuni poole rohkem, räägib Jukka. Turismihooaeg kestab vaid paar kuud ja rohkem voodikohti aitaks enam tulu teenida. Soomes füsioterapeudina tegutsenud Jukka teeb külalistele soovi korral ka massaaži, talus on sisse seatud väike jõusaal.

Pärnust Muhumaale

Muhusse ostsid Jukka ja Liina talu kolm aastat tagasi, enne seda oli neil korter Pärnus, kus viibiti suurem osa aastast. Paarile elu Eestis meeldis, kuid igatsusest maaelu järele müüdi Pärnu korter maha ja hakati vaatama uut paika. “Kuna olime Soomes harjunud mere ääres elama, siis oli meie soov, et ka uus koht asuks mere ääres,” rääkis endine suvepealinna elanik, kes on Muhus ostetud taluga väga rahul.

“Ei taha kusagile mujale minna, ei taha isegi Soome minna,” naerab Jukka, kes viimati käis Soomes möödunud aastal.  Jukka nõustub, et nende elama asumine Muhumaale erineb paljude soomlaste eelistusest, kes soetavad eluaseme Hispaaniasse. Jukka tõdeb, et Hispaanias on põhjamaa külmal ja pimedal talvel tõesti hea aega veeta, aga alaliselt nad Lõuna-Euroopas elada ei taha. “Suvel on seal väga palav, see on meile liiga raske,” selgitab Jukka.

MTÜ Eesti Maaturism EHE-märgise projektijuht Ly Siilak ütles, et autentses Muhu talus tegutsevad Jukka Turunen ja Liina Kahila toimetavad ühtaegu nüüdisaegselt ja väga keskkonnasõbralikult.

“Nad väärindavad sedasama talu, kus nad toimetavad, ja hoiavad au sees Muhu traditsioone, mida väliskülalistele tutvustatakse,” sõnas Siilak. “Nad on sõbralikud ja toredad inimesed.”


Mis on EHE-märgis?

Eesti ökoturismi EHE-märgise (Ehtne ja Huvitav Eesti) väljaandmist korraldatakse eesmärgiga tõsta ettevõtjate teadlikkust sotsiaalsetest ja keskkonnakaitselistest aspektidest maaturismis ning pakkuda väliskülastajatele kogu maailmas jõudsalt kasvava ökoturismi tooteid. Kokku on Eesti ökoturismi hindamiskomisjon tunnustanud EHE-märgise vääriliseks 45 ettevõtte 66 toodet või teenust.

Saare maakonnas on EHE-märgis seni antud Tihuse hobuturismitalu paketile “Matkad hobusega haldjariiki”, Pilguse mõisa paketile “Matk Katri pangale” ning Viitong Reisid OÜ pakettidele “Orhideematk” ja “Jalgsi läbi vee Vilsandile”.

Turismiettevõtetele annab EHE-märgis konkurentsieelise ja väljundi kiiresti kasvaval turuosal, mille märksõnad on keskkonnatundlikkus, ehedad loodus- ja kultuurielamused. Märgise andmist korraldab EAS-i turismiarenduskeskus koostöös MTÜ-ga Eesti Maaturism.

Print Friendly, PDF & Email