Lõhest Reformierakonnas: Demokraatlikus parteis on ikka eriarvamusi (3)

Presidendivalimised kaotanud Siim Kallas tunnistas Äripäevale (“Pettunud Kallas võib teha uue partei”, ÄP 13.10), et on pettunud ja solvunud ning tunneb, nagu oleks talle ta oma erakonnast nuga selga löödud. Vaatamata sellele, et Reformierakond on jagunenud kahte leeri, on uue erakonna loomisest Kallase sõnul veel vara rääkida, ometi ta seda ei välistanud. Kuidas kommenteerivad Kallase väljaöeldut Reformierakonna saarlastest liikmed?

jaanus-tamkivi-_wJaanus Tamkivi, Kuressaare linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees:

Kandideerimise initsiatiiv tuli ju Siim Kallase enda poolt. Et teised tingimata oleks pidanud sellega kaasa minema – seda on raske uskuda.

Minu isiklik arvamus on, et erimeelsused erakonnas on tingitud pigem juhtimisvigadest. Erakonna sees oleks pidanud kokku leppima, kes see presidendikandidaat siis on, kelle selja taha rivistutakse. See jäi tegemata ja kaks kandidaati läksid sisuliselt lõpuni välja. Mis tõmbaski selle seltskonna laiali.

Umbmäärast juttu mõttest luua uus partei olen kuulnud, aga midagi konkreetset mitte. Võimalike kaasaminejate hulk oleneks sellest, milliseks see programm kujuneks. Ilmselt hakkaksid inimesed siis selle järgi otsustama, kas tasub või ei tasu.

kalle-laanet_wKalle Laanet, riigikogu liige, Reformierakonna maakonnaorganisatsiooni juht:

Demokraatlikus ühiskonnas on igal inimesel õigus tunda seda, mida ta tunneb, ja seda välja öelda. Keegi meist ei saa seda talle ette kirjutada. Siim Kallas, kandideerides erakonna auesimehena presidendiks, lootis kindlasti seda ametiposti saada. Kas kõik Reformierakonna liikmed tema poolt hääletasid või mitte, on salajase hääletamise puhul võimatu selgeks saada. On ainult arvamused, mis ei saa põhineda faktidel.

Arvan, et Äripäeva loos on emotsioone üle võimendatud.

Siim Kallas täies elujõus inimesena ja kogenud poliitikuna kindlasti teab, mida ta teeb.

Erinevatest kuluaarivestlustest on tõepoolest kuulda olnud, et Eesti ühiskonnas võiks uuel parteil kohta olla. Kas see ka reaalne on – väga keeruline hinnata. Samuti ei oska mina öelda, kas ja kui palju oleks Reformierakonnast võimalikku uude, Siim Kallase juhitavasse erakonda minejaid. Mina näen Saaremaal Reformierakonna liikmeid ühtse meeskonnana.

helle_kahm_wHelle Kahm, Reformierakonna maakonnaorganisatsiooni juhatuse liige, Kuressaare linnavolinik:

Nagu igas organisatsioonis, toimuvad muutused ka Reformierakonnas. Need muutused on olnud paratamatud, kuna Reformierakond loodi ju hoopis teises ajas, Eesti Vabariigi algusaegadel. Erakonnaga on aastate jooksul ühinenud palju inimesi ja selge see, et kõik ei mõtle täpselt ühtemoodi. Inimesed on ju erinevad.

Minu arvates on tänapäeva demokraatlikus ühiskonnas normaalne, et oma arvamus öeldakse välja ja vaieldakse. Meedia kipub niisuguseid arutelusid aga üle dramatiseerima, nagu oleks need midagi katastroofilist ja hävitavat.

Minule on sümpaatne nii Siim Kallas kui ka nii-öelda teise leeri kuuluvad inimesed. Pean tunnistama, et mina siin nende leeride vahelistesse vaidlustesse sattunud ei ole, mingeid suuri lahkhelisid organisatsiooni sees ma siin Saaremaal ei taju.

Arvan, et Siim Kallas on äärmiselt karismaatiline liider, väega mees. Usun küll, et tal oleks väga head võimalused uus liikumine luua. Kui palju oleks uue partei loomisel Reformierakonnast Kallasega kaasa minejaid, ma küll öelda ei oska. Kindlasti ei ole Reformierakond täna sellises seisus, et peaks lõhenema kaheks ning ühe asemel tekkima kaks parteid. Kindlasti mitte.

tiit_sarapuu_wTiit Sarapuu,  linnavolikogu rahandus- ja majanduskomisjoni liige, Reformierakonna liige:

Erinevaid arvamusi on kindlasti igas erakonnas, aga kui suur lõhe on Reformierakonnas, ei ole mina õige inimene arvama. Olen ju erakonna aktiivsest tegevusest suhteliselt eemal.

Kindlasti on Reformierakonnas need kaks leeri, aga olen täitsa veendunud, et kui Siim Kallas oleks presidendiks saanud, oleks tema arvates kõik okei. Nüüd, kuna ta presidendiks ei saanud, siis on tal üks ja teine häda. Minu meelest võiks Siim Kallas erakonna rajajana peeglisse vaadata, et kes talle sealt vastu vaatab, ja mõelda selle peale.

Kui Siim Kallas uue erakonna looks, siis mina temaga ühte erakonda küll ei läheks. Minu jaoks on Kallasel vanast ajast liiga palju selliseid asju “seljas”, mille pärast ta minu meelest ei sobi ei presidendiks ega selle erakonna esimeheks. Ma ei kujuta ette, mida uut ja innovatiivset oleks tal uue erakonna jaoks pakkuda.

toivo-alt_wToivo Alt, Kuressaare linnavolikogu reformierakondlasest liige:             

Mina olen Kallasesse ikka positiivselt suhtunud. On ju tal teeneid Eesti ees palju olnud ja minu arvates oleks ta olnud üsna hea president.

Möllata pool aastat, teha kogu see meediatsirkus läbi ja ikkagi mängust välja jääda – muidugi on Kallas pettunud.

Leian, et Reformierakonnas oleks pidanud korraldama sisevalimised. Siis oleks pilt selge olnud: üks kindel kandidaat ja poleks selliseid probleeme olnud. Kuna seda ei tehtud, oli ka lõpptulemus seal Estonia kontserdisaalis selline, nagu oli.

Ühes normaalses demokraatlikus parteis on ikka erinevaid arvamusi – see on täiesti normaalne. Ei mina usu, et need kaks leeri nii vastandlikud on, et uut erakonda tarvis oleks. Uut parteid luua oleks ka väga raske. Mina kuskile uude parteisse kindlasti ei lähe ja vanast ei kavatse välja ka astuda.

Print Friendly, PDF & Email