Ministeerium valmistub TS Laevu trahvima (16)

Postimees kirjutas, et majandusministeerium valmistab ette trahvi TS Laevadele selle eest, et 1. oktoobril liinile toodud rendilaevadest vastas lepingus nõutule vaid üks – SLK-lt renditud Hiiumaa.

Ülejäänud asenduslaevad on vanemad kui seitse aastat, mis on vastuolus riigiga sõlmitud käitluslepinguga. “Trahv tuleb kindlasti, aga mis mahus täpselt, see selgub hiljem, kui võtame oktoobrikuu korraga ette,” kinnitas ministeeriumi pressiesindaja Rasmus Ruuda.

TS Laevade juht Kaido Padar ütles, et laevade hilinemine on läinud maksma enam kui viis miljonit eurot. “Lõplik netoülekulu jääb 5 ja 5,5 miljoni vahele, aga selgub siis, kui kõik komponendid on kokku arvutatud – majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi määratud trahvid, tehastelt saadud trahvisummad ja lõplik asenduslaevade periood,” ütles ta.

Padari sõnul on uute parvlaevade hilinemise peapõhjus see, et laevade valmimisele pandi suur ajasurve ja endine Tallinna Sadama juhtkond sõlmis tehastega halvad lepingud.

Poolas ehitatava ja 31,5 miljonit eurot maksva Tõllu tellimuse hilinemistrahvid hakkasid jooksma 7. septembrist, praegu on summa arvestuslikult kasvanud 1,35 miljoni euroni. Et leping lubab maksimaalseks trahvisummaks kaheksa protsenti laeva hinnast, lõpeb trahvimisõigus 13. novembriga. TS Laevad loodab, et poolakaid kannustab seejärel hirm, et firma loobub tellimusest, saab pangagarantiiga makstud raha tagasi ja laev jääb ehitajale kätte.

Türgi laevatehasele on trahvisumma tähtaegade ületamise eest mõlema laeva pealt 12 500 eurot päevas. See tähendab, et näiteks Leigeri pealt on praeguseks kogunenud 887 500 eurot.

Print Friendly, PDF & Email