Seeniorkunstnik leiab inspiratsiooni internetist

AVAMISEL: Näitust tutvustavad Reet Truuväärt ja Liia Peedu. MAANUS MASING

AVAMISEL: Näitust tutvustavad Reet Truuväärt ja Liia Peedu.
MAANUS MASING

Kuressaare linnateatris avati hinnatud Saaremaa kunstniku Liia Peedu juubelinäitus, mille pealkiri “Kontrastid” ei ole pelgalt sõnakõlks.

Linnateatri sinisest saalist leiab kevadel 80-aastaseks saanud Liia Peedu varasema aja loomingut. Üleval on nii detailseid sulejoonised 1950. aastate lõpust kui ka värvikaid akrüülmaale. Valgesse saali ülespandud teosed üllatavad aga oma eksperimentaalsusega. Erinevate tehnikatega katsetades on Peedu loonud näiteks ruumilisi pilte merest. Lisaks leiab saali seintelt teoseid, kus on mõneti ebaharilikul moel appi võetud ka fotokunst. Nimelt on Peedu pimedasse tuppa seadnud hunnikusse siidkangad ning neid seejärel valgusega mängides pildistanud. Hiljem on ta saadud fotosid värvidega täiendanud.

Uus ja vana

Kadi raadio “Kohvilaua” saates rääkis kunstnik, et üks pool temast on kinni vanades mulje­tes, mis kuhugi ei kao. “Võiksin lõputult maalida maaelu teemadel,” selgitas Peedu. Kunstniku teist poolt paeluvad aga uuenduslikud võtted, mida ta ammutab internetist ja seejärel ise edasi arendab. “Olen sellega nii hädas, et ei saa enne magama, kui kell on kaks,” rääkis Peedu, lisades, et ta istub mõnikord arvuti taga hiliste öötundideni välja ja vaatab Youtube’is videosid erisuguste taieste valmimisest. “Minul on kaks kummitust: üks vanaaegne Saaremaa ja teine see kaasaeg kõikvõimalike materjalide ja tehnikatega,” märkis Peedu.

Näituse avamisel tänas Liia Peedu linnateatri direktorit Piret Rauka võimaluse eest korraldada näitus just teatrimajas. “Kunstide kunst on see teater,” lausus Peedu, kelle suur soov oli, et tema tööd leiaksid ajutise kodu just seal. Seejärel andis kunstnik põgusa ülevaate erinevatest tehnikatest, mida ta on kasutanud. “Ma ei ole tahtnud jätta muljet, et ma muudmoodi ei oska,” rääkis Peedu, mis on ajendanud teda otsima uusi viise kunsti loomiseks. Kunstiteoste juures hindab Peedu eelkõige helget meeleolu. “Halba ja koledat on palju, las siis inimesed vaatavad vähemalt ilusaid pilte,” kõneles ta.

Saaremaa kunstiklubi presidendi Reet Truuväärti sõnul tuntakse Liia Peedut eelkõige kui tundliku närvi ja leidliku loomekeelega mitmekülgset kunstnikku, kes aastaid Tallinnas ja Tartus reklaamikunstniku ja portselanimaalijana leiba teeninuna on kodusaarele naastes pöördunud taas maalikunsti poole. Näitusel on tema sõnul väljas nii Peedu loomingu paremik kui ka viimasel aastal loodud uudse tehnikaga taiesed.

Väärt liige

80-aastane Liia Peedu on sündinud Kärlal, õppinud maalimist ja joonistamist Tartu  kunstikoolis ning suurema osa elust töötanud kunstnik-dekoraatorina Tallinna reklaamikombinaadis. Ta on Saaremaa kunstiklubi aktiivne liige, kelle omanäolistel maalidel on kindel koht igal kunstiklubi näitusel, lisas Truuväärt.

Näitus “Kontrastid” on Kuressaare linnateatris üleval 14. novembrini. Seejärel on teatrisse oodata Kuressaare Eesti Seltsi teemalist näitust.

 

Print Friendly, PDF & Email