Päästjate väljakutsete arv tõusis aastaga 200 võrra

ROOG TULEROAKS: Aasta jooksul oli Saaremaal ligi sada tulekahju. Üks suuremaid märtsikuus Käeslas, kus süttis katuseroo tootmishoone. Fotol heidab rookahlusid tulest eemale Janek Kudrjavtsev. TAMBET ALLIK / ARHIIB

ROOG TULEROAKS: Aasta jooksul oli Saaremaal ligi sada tulekahju. Üks suuremaid märtsikuus Käeslas, kus süttis katuseroo tootmishoone. Fotol heidab rookahlusid tulest eemale Janek Kudrjavtsev.
TAMBET ALLIK / ARHIIB

Saaremal kasvas eelmisel aastal päästeteenistuse väljakutsete arv 224 võrra. Kõige rohkem eluhoonete tulekahjusid oli Kuressaares, leekidest päästeti aasta jooksul maakonnas 10 inimest.

2015. aastal said päästjad Saaremaal 791 väljakutset, aasta varem oli väljakutseid 567. Tulekahjusid registreeriti 97, millest 32 leidis aset hoonetes ja neist 17 toimus kodudes. Kuressaares registreeriti kõige rohkem eluhoone tulekahjusid. Leekides sai vigastada kolm ja hukkus üks inimene.

Veeõnnetustes uppus üks inimene ja üks päästeti. Eraldi toodi välja fakt, et Saaremaal toimunud tulekahjudest päästeti 10 inimest, mis on ühtlasi ka regiooni suurim arv. Lääne päästekeskuse juht Ivar Kaldasaun märgib valdadele saadetud pöördumises, et ühest küljest näitab see päästjate tublit tööd, kuid teisalt väga suurt ohtusattunud inimeste arvu.

Tulekahjude ennetamiseks ja elanike ohutusalase teadlikkuse tõstmiseks nõustavad päästjad igal aastal kodukülastuste käigus üle Eesti mitmeid tuhandeid kodusid. Saaremaal nõustati 2015. aastal kokku üle 1600 kodu.

Saaremaa päästepiirkonna juhataja Margus Lindmäe sõnul moodustavad statistika andmetel suure osa ATS (automaatne tulekahjusüsteem) kutsed, metsatulekahjud, loodusjõududest põhjustatud väljakutsed ja demineerimiskutsed. Teised näitajad on aga pigem langustrendis.

“Miks see just nii on, on keeruline öelda. Suures osas on mõjutaja inimfaktor. Näiteks kui inimesed on teadlikumad, märgatakse lõhkekehasid rohkem. Maastikutulekahjude puhul võib teguriks olla hooletus lõkketegemisel, aga ka kuiv ilm jmt,” rääkis Lindmäe.

Ta nentis, et ATS-väljakutsed sõltuvad palju süsteemide korrasolekust, hooldamisest ja kvaliteedist. Tugevast tuulest tingitud puude langemised teedele on puhtalt ettearvamatu ilmastiku tegu ning siin väljakutsete arvu ennustada ei anna.

Lindmäe lisas, et oluline ja positiivne asjaolu on see, et tulekahjude üldarv ja eluhoonete põlengud on vähenemas. “Ka hukkunute arv on minimaalne, kuid muidugi oleks ideaalne, kui neid üldse ei oleks,” märkis ta.


Väljakutsed Saaremaal

2015

2014

Jaanuar

55

34

Veebruar

39

15

Märts

65

43

Aprill

60

66

Mai

50

53

Juuni

60

49

Juuli

69

66

August

86

62

September

70

50

Oktoober

60

48

November

46

27

Detsember

131

54

KOKKU

791

567

 

Print Friendly, PDF & Email