Rootsi kaitsevõime hetkeseis Dagens Nyheter: ainuüksi muinsuskaitsega Gotlandi saart ei kaitse

 

TAAS SAAREL: See pilt Rootsi sõduritest on tehtud 2015. aastal, kui nad olid Gotlandi saarel õppustel. Nüüd on aga Rootsi valitsus otsustanud saarel taas luua seal alaliselt viibivad sõjaväeüksused, mis likvideeriti pärast külma sõja lõppu. Sel nädalal saabusidki Gotlandile esimesed 150 sõjaväelast.  Nordicdefence.com

TAAS SAAREL: See pilt Rootsi sõduritest on tehtud 2015. aastal, kui nad olid Gotlandi saarel õppustel. Nüüd on aga Rootsi valitsus otsustanud saarel taas luua seal alaliselt viibivad sõjaväeüksused, mis likvideeriti pärast külma sõja lõppu. Sel nädalal saabusidki Gotlandile esimesed 150 sõjaväelast.
Nordicdefence.com

Mõni aeg tagasi avalikustati Rootsis ärevust tekitav uurimus, milles on riigi kaitsevõime viimastel aastakümnetel toimunud likvideerimist nimetatud “vaikseks revolutsiooniks”. Selgub, et meie läänenaabri kaitsejõudude hetkeseis on suisa kriitiline. Rootsi juhtivas päevalehes Dagens Nyheter (DN) kirjutas selle veergudel ajakirjanik Peter Wolodarski.

Fakt, et pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist 1991. aastal hakkas Rootsi end järkjärgult desarmeerima, pole kellegi jaoks saladus. Sõjalise eelarve vähenemine oli loogiline reaktsioon külma sõja lõpule. Nii käitus toona suurem osa Euroopa riike. “Küsimus on aga selles, kuivõrd teadlik on avalikkus Rootsi desarmeerimise tõelisest ulatusest,” kirjutab Peter Wolodarski.

Mõned nädalad tagasi tutvustas Rootsi tuntud diplomaat Krister Bringéus oma välispoliitikale pühendatud uurimistöö tulemusi. Muude teemade seas on selles vägagi detailselt analüüsitud ka Rootsi NATO-sse astumise eeliseid ja sellest tulenevaid võimalikke probleeme.

Eraldi peatükk on kõnealuses uurimistöös pühendatud Rootsi sõjalisele potentsiaalile. Peter Wolodarski sõnul on just see uurimuse osa äärmiselt nukker. Selles olevat ära toodud lausa jalustrabavad andmed, millest varem polnud teadlikud isegi need, kes on möödunud aastakümnete vältel Rootsi poliitikaelu hoolikalt jälginud.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email