
MITUT MOODI: Andi Angel näitab kuurorditoole, mida tehakse kahes seerias – traditsioonilisi ja moodsaid ehk värvilisi.
Foto: IRINA MÄGI
Ettevõte on Saaremaa ühe kuulsama mööblieseme – kuurorditooli – tootmise tõsiselt ette võtnud. Edaspidi on plaan teha aastas vähemalt paar tuhat puidust kuurorditooli.
Saaremaa Sepad OÜ müügijuhi Andi Angeli sõnutsi on nad laias laastus ettevõte, kus hinnatakse vanu asju. “Möödunud aegadest pärit esemetega on aga paraku selline lugu, et neid on kahjuks piiratud koguses,” tunnistas ta. Seega tuleb neid lihtsalt juurde teha.
Hoiavad kui varandust
“Nii on see sepistega ja ka kuurorditooliga. Kellel on kuurorditool kodus olemas, hoiavad seda kui suurt varandust,” kinnitas Angel.
Päris uue asjaga toolide tootmisel nad tema sõnutsi nüüd lagedale tulnud pole. Saaremaa Sepad on tegelikult 1990. aastatel saaremaiseid kuurorditoole korra juba tootnud. “Kuid tookord edenes sepiste turg nii tormiliselt, et puitmööbliga tegelemiseks ei jätkunud mahti,” selgitas Angel. Nüüd alustati toolide tootmist uuesti.
Toole toodetaksegi müügijuhi sõnul praegu Saaremaa Seppade sildi all, eraldi ettevõtet selleks loodud ei ole. Tooliga tulid sepad esmakordselt välja Soomes Habitare sisustusmessil ning see võeti Angeli kinnitusel hästi vastu. “Tooli huvitav ajalugu ja kaunis disain võlusid paljusid,” tõdes ta.
Habitare on üks Skandinaavia suurematest sisekujundusmessidest ning tänavu toimus see 7.–11. septembril. Saaremaa kuulsaimat mööblieset tutvustati seal muu hulgas Soome disaineritele, mööblifirmadele ja sisekujundajatele.
Arvestades, et sel aastal oli messil külastajaid üle 45 000, jagus ka Saaremaa kuurorditoolile tähelepanu korralikult.
Müügijuhi sõnul said nad Soomes toimunud messilt palju edasimüügisoove. Siht tootmise osas on päris uhke – plaan on valmistada vähemalt 2000 tooli aastas.
Toolid kahes seerias
Saaremaa Seppade valmistatavate toolide mõõdud ja proportsioonid põhinevad algupärasel toolil, mis on elanud üle Nõukogude okupatsiooni ning säilinud heas seisukorras tänapäevani.
Seppade kodulehe andmeil on traditsioonilise kuurorditooli seljatugi olnud painutatud kadakast. Tooli pulgad on käsitsi treitud. Tooli tugijalgade süsteem kindlustab selle stabiilsuse ja kestvuse.
Praegu valmistavad Saaremaa Sepad toole kahes seerias: traditsiooniline – vanade mudelite järgi valged, kollakad ja rohekad – ja moodne ehk erkpunased, -sinised ja -kollased.
Toole saab osta ja tellida Saaremaa Seppade kauplustest. Samuti on nende tellimine võimalik veebilehe saaremaatool.com kaudu.
Tooliidee tuli Inglismaalt
Ammu aega tagasi nägid Saaremaa meremehed Inglismaal ilusaid Windsori-tüüpi toole ning nähtut hakati kodumaal järele tegema. Sündis tool, mida tuntakse kui Saaremaa Kuurordi Tool. Sedapidi kirjutatult näeb välja ka kuurorditooli bränd. Tooli hiilgeaeg oli 20. sajandi algus, kui kodus talvituvad meremehed valmistasid ja müüsid neid toole tol ajal tsaaririigis väga kuulsatele kuurortlinnadele: Haapsalu, Pärnu ja Kuressaare mudaravilatele. Veel 20.–30. aastate fotodel on kuurorditoole näha rohkesti kasutusel kuursaalides, vabaõhukohvikutes ja kõlakodade ees. Toolide valmistamine lõppes koos kuurordikultuuri hääbumisega II maailmasõja ajal. Tänapäeval on kuurorditoole vähe alles. Neid, mis on säilinud, hoitakse suure hoolega kui perekonnareliikviaid.
Allikas: saaremaatool.com
Minu lapsepõlv suviti ja koolivaheaegadel möödus vanaema-vanaisa juures Nõmpas ja neid toole mäletan siiani.Beid võib veel paljudes taludes olla.Hea algatus,igatahes!
Kodulehe all servas on küll uhkelt OÜ Saaremaa Kuurorti Tool, millest aga äriregister paraku midagi kuulnud pole.
kas sellist asja osta kah jaksab??
Kas tegijad pole kuulnud, et see tool on tuntud “Kihelkonna tooli” nime all? Kuurorditooli kuulsus lisandus ikkagi hiljem :) Sünnilugu on veidi puudulik, aga ettevõtmine on tore!
Kõik on ilus aga kahjuks ei leia kuskilt hinda?!
Ja kus imekohas nad neid oma kuulsaid toole siis turustavad?
Saarema Seppade lehel pole neist asjadest kippu ega kõppu. Või on see n.ö varjatud reklaam sepistele. Umbes, et las tulevad kodulehele kondama – äkki jääb midagi silma.
Jäi jah. Pettumus.
Pole mõtet siin anonüümselt kommenteerida ja targutada. Kasulikum on sellist infot otse tegijatega jagada. Näiteks kirjuta e-mail neile.
No kui küsimusi ja kahtlusi nii palju on, siis äkki võttad enne suurt pettumist hoopis kätte ja kontakteerud tegijatega?
http://saaremaatool.com/
(vihje: päris lehe all lõpus on kontaktandmed)
See tool on tuntud mitmete nimede all ja tegelikku algupära ei suuda tagantjärele enam keegi tuvastada. Igal pool tahetakse au ja kuulsust endale saada. Haapsalu inimesed võivad näiteks sind surnuks rääkida, väites, et see on just haapsalu tool jne. :)
Olen ka kuulnud, et neid Sauvere kandis tehti. On Teil teada, kus täpsemalt (millises Nõmpa majapidamises)?
Meie kodus Tartumaal on mitu originaaltooli säilinud. Vanaema käis 30-ndatel Kuressaares suvitamas ja ju ta need siis sealt kaasa tõi. Üsna robustne külatisleri töö. Toolide istme mõõdud erinevad kuni 10 cm võrra. Jalad on küll kõigil ühesugused ja seljatoel 11 lapikut pulka (mitte 7 nagu saaremaatool.com joonisel). Lapsepõlvest mäletan ka kahekohalist diivani moodi asja kohalikus ambulatooriumi ooteruumis.
Olen originaalide järgi mõned toolid juurde teinud. Suurim trikk on seljatoekaare painutamine ja pulkade otsa sobitamine – iga auk ju erineva nurga all.
Jõudu Saaremaa Seppadele!