Sõrves loomisel natsismiohvrite muuseumituba

Eesti natsismiohvrite ühingu Saaremaa osakond seab Torgu kogukonnamajas sisse muuseumitoa.

Natsismiohvrite ühingu Saaremaa osakonna juhatuse liige Maie Kuldkepp ütles, et muuseumitoa idee tekkis käesoleval aastal. “Torgu kogukonnamajas tehti hiljuti remonti ja seal on vaba pinda,” selgitas ta. Kuldkepp lisas, et vallavalitsus ja volikogu olid väga vastutulelikud ning eraldasid esemete hoiuks ja eksponeerimiseks vajalikud riiulid ja lauad.

Pidulikku avamist esialgu päevakorras ei ole, kuid plaanis on muuseumituba külalistele näidata 17. septembril toimuval traditsioonilisel Mälupäeval, kus meenutatakse sõrulaste deporteerimist Saksa okupatsioonivõimude poolt.

Peaasjalikult kuuluvad muuseumitoa varudesse praegu kõiksugu mälestused ja dokumendid, mis on seotud Sõrvest 1944. aastal Poola ja Saksamaale viidud inimestega. “Asju me veel kogume,” lisas Kuldkepp. Ta märkis, et dokumendid on vaja veel süstematiseerida, mis võtab  omajagu aega. Selle üle, millisel moel muuseumituba tulevikus avatud hakkab olema, on Kuldkepi sõnul vaja veel mõelda ja arutada.

Maie Kuldkepp lausus, et 1944. aasta deporteerimine on üks traagiline seik sõrulaste ajaloos, millest nii mõnedki eesti inimesed suurt midagi ei tea. “Kõigil on teada, et sõja jalust viidi ära, aga tegelikult päris nii ikka polnud,” tõdes ta. Toona viidi Sõrvest vägivaldselt ära hinnanguliselt umbes 3000 Sõrve poolsaare tsiviilelanikku. Neist kolmandik hukkus võõrsil.

 

Print Friendly, PDF & Email